Kdy a čím hnojit oleandr, aby vás v létě potěšil bujným květenstvím? K ruce lze vzít kupovaná hnojiva, ale také domácí suroviny.
Oleandry patří k bujně kvetoucím keřům, které si získaly srdce nejednoho pěstitele. Jsou opravdu krásné a na pěstování velmi nenáročné. Vyžadují větší množství vody a mírný jarní sestřih. Ne však radikální, abyste se neošidili o květy. Ovšem, zapomínat bychom neměli ani na živiny, které vyžaduje stejně jako ostatní rostliny. Čím tedy keř hnojit a kdy ho umístit ven?
Kdy vynést oleandr
Sluníčko příjemně svítí, a tak nás již láká oleandr vynést na zahradu. K tomuto kroku se uchylte raději až v dubnu. Stále ale dbejte na to, v jakých podmínkách byl keř zazimován. Měl dostatek světla? Pak je možné ho vynést k domu již začátkem dubna. Postavte ho ale na chráněné polostinné místo těsně u domu a pomalu ho zvykejte na slunce. Pokud měl horší světelné podmínky, vyneste ho ven koncem dubna a umístěte ho na stinné místo, kde ho budete pomalu zvykat na slunce.
Hnojení oleandru
Na hnojení, stejně jako na zálivku, je oleandr značně náročný. Proto je vhodné ho jednou týdně přihnojit správnými živinami. Zásadní je, abyste zvolili takové živiny, které rostlině poskytnou dusík, draslík, ale i fosfor. Mezi ty, které oleandr vyživí, patří kávová sedlina nebo kompostový čaj. Pokud nechcete využívat domácí suroviny, kupte hnojivo na oleandry a ibišky a řiďte se dávkováním uvedeným na obale výrobku.
Jak připravit domácí hnojivo
Na přípravu domácího hnojiva z kávové sedliny budete potřebovat tři lžíce lógru a půl litru vody. Suroviny smíchejte a pět minut je povařte. Hrnec nechte do druhého dne vychladnout, následně ho sceďte a aplikujte k oleandru. Naopak hnojivo z kompostu připravíme tak, že do dvou litrů vody zamícháme čtyři lžíce kompostu. Obsah několikrát za den promíchejte, aby se do něj dostal kyslík, a po dvou dnech můžete tekutinu přecedit a aplikovat k oleandru. Nezapomínejte také na pravidelnou a dostatečnou zálivku. A to tak, abyste substrát udrželi stále mírně vlhký.