Tajemství svižného rána: kdy si dát první šálek kávy

Názory odborníků na konzumaci kávy se různí.

Je důležité vědět, kolik šálků kávy můžete denně vypít / foto depositphotos.com

Mnoho ranních ptáčat začíná svůj den šálkem kávy. Podle některých vědců to však není nejlepší strategie chování.

Dnes se podíváme na to, kdy podle odborníků pít ráno kávu. Také jsme vám řekli, čím kávu po ránu nahradit, abyste byli čilí.

Proč byste neměli pít kávu před desátou hodinou dopoledne

Jak píše Express, doktorka Nina Rzeczeková z Cambridgeské univerzity nedoporučuje užívat ranní dávku kofeinu a označuje ji za „zbytečnou“.

Faktem je, že tento nápoj může narušit produkci kortizolu v našem těle. Tento hormon hraje důležitou roli při probouzení. Káva může způsobit prudký nárůst jeho hladiny, což podle Jožka způsobuje, že člověk pociťuje „zbytečný příval elánu“. To zvyšuje toleranci na kofein a vede k závislosti na kofeinu.

Dr. Rzhehozek doporučuje odložit první šálek po probuzení zhruba o hodinu.

Odborník na spánek Rex Isap ze společnosti Happy Beds poskytl svůj názor na to, jak správně pít kávu. I on upřednostňuje hodinovou přestávku po probuzení, aby si člověk plně vychutnal účinky kávy, píše Surrey Live.

Doporučuje počkat alespoň hodinu od probuzení, abyste skutečně plně využili přínosy nápoje.

Podle odborníka v okamžiku probuzení v těle dosahuje kortizol svého vrcholu a my jsme bdělejší. Pokud se v této chvíli napijete kávy, může nápoj tyto procesy negativně ovlivnit a v budoucnu vést k toleranci kofeinu.

Co se stane, když budete pít kávu každý den

Studie z roku 2008 zjistila, že každodenní konzumace kofeinu může u zdravých mladých dospělých vést ke snížení odezvy kortizolu. Nedávný výzkum však naznačuje, že ranní šálek kávy může mít protizánětlivé účinky.

Časopis European Heart Journal ve svých publikacích uvedl, že načasování konzumace kávy v ranních hodinách může souviset s dlouhověkostí.

Studie publikovaná v časopise British Journal of Nutrition zároveň varuje, že zahájení dne velkým šálkem černé kávy může mít negativní vliv na kontrolu hladiny cukru v krvi v průběhu celého dne.

„Po noci plné poruch spánku by lidé měli zvážit potenciální povzbuzující účinky konzumace kofeinu oproti možnosti zvýšeného postprandiálního kolísání glukózy,“ uvádí se v publikaci.

Příjem kofeinu u člověka za den

NHS (britská Národní zdravotní služba) nám sdělila, kolik kávy můžete denně vypít.

„Někteří lidé jsou na kofein citlivější než jiní, záleží na tom, kolik ho pijí a jak často. U nápojů s vysokým obsahem kofeinu kontrolujte etiketu,“ upozornila.

Odborníci doporučují umírněnou konzumaci kofeinu. Zdravotnická služba odhaduje, že těhotné ženy by neměly konzumovat více než 200 mg kofeinu denně. To může zvýšit riziko potratu nebo nízké porodní hmotnosti.

Share to friends
Rating
( 1 assessment, average 5 from 5 )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: