Nejen geny pomohly ženě dožít se úctyhodného věku.
María Segunda Pérez nedávno oslavila 104. narozeniny / screenshot
Maria Segunda Perez z Argentiny, která nedávno oslavila 104. narozeniny, se podělila o tajemství své dlouhověkosti. Podle ní délku života ovlivňují nejen geny, ale také životní styl a emoce. Píše o tom Express.
Publikace uvádí, že žena žije v domově důchodců. Oslavy jejích narozenin se zúčastnily čtyři generace rodiny – od dětí až po pravnoučata.
Vnučka Marisa uvedla, že její babička je vždy velmi pozitivní. Proto její hlavní radou ohledně dlouhověkosti je „mít dobré myšlenky“. Marisa také řekla, že babiččina rada zní, aby se člověk spíše zaměřil na zlepšování vlastního života než na srovnávání se s ostatními. Vyhýbá se také tématům, jako je politika a náboženství, a dává přednost klidnějším rozhovorům.
Podle vnučky Maria důsledně dodržuje „dobrou stravu“ a dříve vedla aktivní životní styl – hodně se hýbala a cvičila. Nyní, jak říká, její babička žertuje, že by se mohla dožít 200 let.
Lékaři vysvětlili, že dlouhověkost nezávisí pouze na genetice, ale také na životním stylu, který zahrnuje výživu a fyzickou aktivitu. Odborníci jmenovali návyky, které mohou přispět k dlouhověkosti: nepřejídat se, jíst více ořechů, konzumovat kurkumu, rostlinné potraviny, nekouřit a pravidelně cvičit.
Lékaři také naznačují, že dlouhověkost mohou zvýšit pozitivní emoce, pocit štěstí. 35 studií prokázalo, že šťastní lidé žijí až o 18 % déle než ti, kteří jsou se životem spokojeni méně.
Další studie, kterou vedl profesor Andrew Steptoe, zjistila, že eudaemonická pohoda – pocit smysluplnosti života – může podpořit zdraví a dlouhověkost.
Výzkumníci analyzovali odpovědi 9 050 Britů v průměrném věku 65 let. Ti odpovídali na dotazník týkající se eudaemonické pohody. Během následujících osmi a půl let činila úmrtnost osob s nejvyšší úrovní pohody 9 %, zatímco u osob s nejnižší úrovní 29 %.
„Již dříve jsme zjistili, že štěstí je spojeno s nižším rizikem úmrtí. Tyto studie ukazují, že smysl života a cílevědomost starších lidí jsou rovněž spojeny s přežitím,“ komentoval profesor.
Již dříve agentura My informovala o tajemství dlouhověkosti Američanky, která zemřela ve věku 117 let. Vědecká studie potvrdila, že Maria Branias Morera se takového věku dožila díky genům.
Vědci z Barcelonské univerzity začali před její smrtí zkoumat její mikrobiom a DNA a zjistili, že právě geny umožnily jejím buňkám chovat se, jako by byly o 17 let mladší. Kromě toho se její mikrobiota, tedy bakterie v jejích střevech, podobala mikrobiotě kojence.