Abychom udrželi naši zahradu v bezpečí, jsme ochotni vynaložit velké úsilí. Někdy však mohou pomoci i ty nejneočekávanější produkty.
Pomerančové slupky se vám budou hodit na zahradě / : Pixabay, freepik.com
Pomeranče má rád téměř každý. Tyto citrusové plody jsou bohaté na vitamín C, ale jejich slupek byste se neměli zbavovat, pokud byste náhle rádi zahradničili. Mohou být prospěšné, pokud je použijete jako kompost k obohacení půdy nebo k odradení škůdců, například mšic, píše Martha Stewartová. Odborníci na zahradničení se podělili o své tipy na její použití.
Pomerančová kůra jako kompost
Mnoho zbytků ovoce a zeleniny, včetně pomerančových slupek, lze přidávat do půdy jako kompost. Pomerančové slupky obohacují půdu o důležité živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, a pomáhají tak rozvoji kořenového systému rostlin.
„Nezapomeňte na zahradě používat pouze organické pomerančové slupky, abyste se vyhnuli chemickým látkám v půdě,“ radí zahradník a zakladatel zahrad Pike Lane Adam Weiss.
Chcete-li pomerančovou kůru použít do kompostu, začněte tím, že ji usušíte. Poté kůru rozemelte na prášek nebo ji nasekejte velmi najemno. Tento materiál přidejte do hromady kompostu nebo ho rozprostřete přímo kolem základny rostlin před zaléváním. Protože slupky potřebují čas na rozklad, je důležité je nasekat na malé kousky.
Odpuzovač mravenců
Pomerančová kůra může sloužit jako skvělý přírodní odpuzovač mravenců. „Mravenci nemají rádi vůni pomerančů a d-limonen v nich obsažený je přírodní insekticid,“ upozorňuje Steve Corcoran, generální ředitel společnosti Lawn Love.
Stejně jako u kompostu je nejlepší slupky nejprve zcela vysušit. Poté je rozemelte na prášek a posypte jím místa na zahradě, kde se mravenci vyskytují. Protože se jedná o lehký prášek, možná budete muset postup několikrát opakovat, protože materiál se může rozkládat nebo být roznášen větrem.
Biologicky rozložitelné květináče na sazenice
Pokud pěstujete rostliny ze semen, můžete použít půlky pomerančové kůry jako biologicky rozložitelné květináče pro sazenice.
Podle odborníků jsou pomerančové slupky bohaté na dusík a draslík, které pomohou mladým rostlinám získat výživnou dávku.
Rozkrojte pomeranč na polovinu, odstraňte dužinu a semena. Půlky slupek naplňte zeminou a zasejte semínka. Až budou mít sazenice jednu nebo dvě sady pravých listů, přesaďte je do větších nádob.
Pomerančová kůra k odpuzování mšic
Můžete si připravit postřik na bázi pomerančové kůry, který vám pomůže zbavit se mšic na zahradě. „Přidejte čerstvou pomerančovou kůru do láhve s horkou vodou a trochou tekutého mýdla,“ radí Weiss.
Směs dobře protřepejte a pravidelně ji stříkejte na spodní listy a stonky rostlin. Díky tekutému mýdlu zůstane roztok na listech déle a pomerančová vůně odpuzuje mšice. Postřik opakujte po dešti.
Další užitečné tipy z naší sekce Zahradničení
Již dříve My informoval, že je nutné na jaře postříkat záhony, aby slimáci vaši zeleninovou zahradu obešli. Existuje několik lidových metod, jak se slimáků zbavit. Minimálně můžete použít kávovou sedlinu – stačí posypat ta místa v zeleninové zahradě, kde byli škůdci zaznamenáni.
Kromě toho jsme vám řekli, která semena je třeba namočit a která vysévat nasucho. Zejména byste měli vědět, že namáčení semen se provádí za určitým účelem: aby se zlepšila jejich klíčivost; aby dříve vyklíčila; aby byla chráněna před chorobami a škůdci.