Pravdu můžete zjistit, aniž byste se museli ptát nebo kontrolovat telefon.
Jak rozpoznat lži ve vztahu – rady psychologa / depositphotos.com
Žena v hněvu je schopna velkých činů, o tom ví každý provinilý muž. Aby však bylo možné učinit spravedlnosti zadost, je třeba vinu prokázat. Pokud chování vyvolené vyvolává nedůvěru, přímé otázky to nezachrání a stanou se něčím, co může muže odradit. Zda je člověk podveden, nebo ne, však snadno zjistíte pouhým pohledem na dotyčného.
Psycholog Vitalij Storčejov v komentáři prozradil, jak poznat, kdy člověk lže.
Jak poznat, že muž lže o svých pocitech, podle jeho tváře
Odborník říká, že nejprve musíme vědět, jak se muž chová, když říká pravdu. Když víme, jaký muž obvykle je, můžeme si všimnout, že se něco změnilo. Storcheusov uvedl příklad, jaký výraz tváře má muž, který lže:
Na tváři člověka se může objevit nevhodná mikroemoce – mimovolný výraz obličeje, kvůli kterému projevil například hněv. Osoba může mít také napjatou čelist.
Dodal, že pokud člověk říká nepravdu nebo se snaží něco skrýt, může být jeho mimika nekonzistentní, může se objevit jiná mimika než obvykle.
Jaká gesta naznačují lež
Psycholog dále vysvětlil, jak rozpoznat lež a neverbální signály tím, že věnujeme pozornost gestům. Odborník upozornil, že z chování člověka nelze jednoznačně určit, zda lže, nebo ne, ale změna gest může alespoň naznačit, že partner něco neříká:
Na snahu něco skrýt nebo na klamání může poukazovat i to, že se osoba během rozhovoru častěji dotýká obličeje nebo částí těla.
Dalším „poplašným signálem“ je, pokud osoba bývala v otevřeném postoji, ale začala se „uzavírat“ – tedy kříží ruce. Stojí za zmínku, že uzavřený postoj může naznačovat, že osoba má úzkost nebo není v náladě. Proto je při analýze partnera rozhovoru důležité vědět, jak se chová normálně, a věnovat pozornost změnám v chování. Pokud osoba podceňuje nebo klame, mohou být její pohyby nepravidelné.
Jak poznat, zda člověk při telefonování lže
Podle Storcheusova lze během telefonického rozhovoru poznat případnou lež podle změny tónu. Kromě toho někteří lidé při lhaní začnou zacházet do přílišných podrobností nebo naopak – některé detaily zamlčí. Ve vyprávění se může vyskytnout nekonzistentnost, která zanechává mnoho mezer. Když je ve vyprávění mnoho „bílých míst“ – naznačuje to, že něco není v pořádku. Pokud člověku nejsou vlastní pauzy během rozhovoru a začal je dělat, může to také naznačovat lež nebo snahu něco skrýt. Existuje však i jiná možnost – možná je dotyčný unavený.
Psycholog uvádí, že někteří lidé mohou používat pro ně neobvyklé fráze, například „Abych byl upřímný“, „Abych byl upřímný“ nebo „To byste mi nevěřil“. Tyto znaky lhaní jsou u mužů také běžné.
Jak poznat, že člověk lže, prostřednictvím korespondence
Storcheusov vysvětlil, jak rozpoznat lži a neverbální signály, pokud s člověkem komunikujete prostřednictvím korespondence. Na možnou lež nebo snahu něco skrýt může podle něj upozornit to, že se dotyčný začal déle odhlašovat. Kromě toho je „poplašným signálem“, pokud je přijatý text příliš dokonalý, to znamená, že je zřejmé, že je „naleštěný“, osoba mění téma, neodpovídá na otázky.
Jiná nepoctivá osoba se může uchýlit k útoku, aby se obhájila, například otázkou: „Nevěříte mi? Myslíte si, že lžu?“. Stojí za zmínku, že člověk, který často někoho podezírá ze lži, může „zhřešit“ tím, že tak sám činí.
„Jaký je váš názor na lhaní?
Obecně je Storcheusov přesvědčen, že nedůvěra v partnera je vážným důvodem k zamyšlení nad tím, že vztah nemá správné základy, nejsou postaveny na upřímných rozhovorech. A to je chyba dvou lidí:
Obvykle jsou v takových párech muž a žena jeden druhého hodni.
Lhaní lze označit za krizi. Pokud je lež odhalena, ale nezničí pár, může se vztah posunout na jinou úroveň a stát se upřímnějším.