Tím nejenže budete bojovat proti kondenzaci, ale také jí předcházet.
Užitečné je vědět, jak se zbavit kondenzace na oknech / foto depositphotos.com
Výskyt kondenzace v místnosti je velmi častým problémem. V některých případech nelze vlhkosti v místnosti zabránit. Například při sprchování, vaření nebo sušení prádla, a to ani nebereme v úvahu pocení nebo dýchání, které také nasycuje vzduch vlhkostí.
Již dříve jsme vám řekli, jak často byste měli měnit flanel ve sprše.
Jak snadno porazit kondenzaci
Stt Smith, odborník na kvalitu vzduchu v interiérech ze společnosti Zehnder Group UK, pro Express uvedl, že na jaře je řešení tohoto problému velmi snadné.
Ke kondenzaci obvykle dochází, když se teplý a vlhký vzduch setká s chladnějšími povrchy, například s párou v koupelně a studeným parapetem.
Podle něj je nejlepším prostředkem proti kondenzaci na oknech větrání.
„Nejúčinnější přírodní metodou odstranění přebytečné vlhkosti, která může vést ke vzniku plísní, je prosté otevření oken. To umožní přirozenou cirkulaci vzduchu v celém objektu a pomůže odstranit a odvést vlhkost, která vytváří ideální prostředí pro vznik plísní,“ vysvětlil.
Bez správného větrání se v interiéru hromadí vlhkost. Na podzim a v zimě, kdy jsou okna zavřená a topení zapnuté, ztrácí tato možnost na atraktivitě, což na jaře neplatí.
Zároveň mohou být plísně na okenních parapetech, stěnách, stropech a dokonce i za těsně přiléhajícím nábytkem velmi toxické. Škodí nejen vašemu zdraví, ale i vaší pohodě.
Jak zabránit kondenzaci vodní páry
Stt zdůraznil, že dobrým výchozím bodem je zajištění nepřetržité cirkulace vzduchu. Je třeba řešit odsávání a větrání v domácnosti.
To společně s otevřenými okny zajistí přívod čerstvého vzduchu a odvod vlhkosti.
Podle odborníka se vyplatí soustředit se na kuchyň a koupelnu, protože tam bývá site komplikovanější.
Nicholas Donnithorne, technický manažer společnosti Rentokil Property Care ve Velké Británii, radí „otevírat okna a dveře alespoň na 10 minut denně, zejména po vaření nebo sprchování“.
Doporučuje také nesušit prádlo na radiátorech – nejenže se tím blokuje cirkulace tepla a vzduchu, ale stává se to také zdrojem velkého množství vodních par.
Místo toho Nicholas doporučuje sušit oblečení venku nebo v dobře větrané místnosti.
Stt upozorňuje, že pokojové rostliny mohou pomoci s kondenzací na oknech.
„Některé pokojové rostliny mohou pomoci snížit vlhkost v místnosti. Rostliny, jako jsou spathiphyllum, serpentiny a pavoukovce, aloe vera a bostonské kapradiny, jsou známé svou schopností absorbovat vlhkost ze vzduchu,“ říká.
Pomohou tak snížit nadměrnou vlhkost v místnosti a přirozeně regulovat vlhkost vzduchu.