Pokud si těchto příznaků začnete ve svém vztahu všímat, je na čase si dobře rozmyslet, zda chcete takto žít, uvedl psycholog.
Někdy je donucovací kontrolu ve vztazích zpočátku těžké určit / foto depositphotos.com
Obvykle si lidé myslí, že nezdravé vztahy jsou jen neustálé hádky, manipulace nebo násilí. Mezi takové znaky však patří i kontrola nad partnerem, která se na první pohled zdá nepostřehnutelná, protože má podobu péče, lásky nebo dokonce ochrany. Mluvíme o „nátlakové kontrole“, jejímž cílem je zbavit člověka nezávislosti, sebedůvěry a smyslu pro realitu. Pro časopis Forbes to popsal americký psycholog Mark Travers.
Podle něj se donucovací kontrola může v každém vztahu projevovat jinak, takže je obtížné ji identifikovat. Jednání násilníka může začínat od sledování partnera až po naléhání, aby nosil určité oblečení.
Proto psycholog jmenoval 3 znaky, které vám pomohou určit, zda ve vašem vztahu existuje „donucovací kontrola“.
Izolace vás od ostatních lidí
Partneři s nátlakovou kontrolou své blízké izolují, aby je učinili závislejšími, a zdůrazňují, že jejich názor je jediný, který slyšíte.
„Zpočátku se může zdát, že váš partner s vámi chce jen trávit více času. Říká, že mu chybíte, když si vyjdete s přáteli, nebo trvá na tom, že někteří členové rodiny nehledí na vaše zájmy. Časem si však začnete všímat určitého vzorce – každá společenská událost se stane zdrojem konfliktu, každý vnější vztah je zpochybňován a vy se cítíte provinile, protože chcete trávit čas o samotě,“ vysvětluje Traversová.
Kromě toho vám podle odborníka mohou vyčítat, že se chcete vídat se svými blízkými, vytvářet dramatické site, kvůli kterým se vám společenský život zdá vyčerpávající, nebo vám dokonce mohou výslovně zakázat udržovat určitý vztah.
„Cílem je podkopat vaši vnější podporu, takže se začnete spoléhat pouze na jejich souhlas, který vám mohou stejně snadno vzít. Pokud si všimnete, že jste se přestali stýkat s přáteli, vyhýbáte se rodině nebo cítíte úzkost z toho, jak bude váš partner reagovat, když budete trávit čas s jinými lidmi, může to být známkou nátlakové kontroly,“ varuje Travers.
Omezování svobody pohybu
Pokud vždy žádáte partnera o „svolení“, abyste mohli někam jít, pak to již svědčí o „červené vlajce“. Nebo pokud se některým místům vyhýbáte jen proto, aby se váš partner cítil pohodlně, pak stojí za to se nad vaším vztahem zamyslet, poznamenal psycholog.
„Kontrolující partneři vás také mohou odmítat pustit do práce, vyžadovat neustálý přístup k heslům a telefonu nebo omezovat váš přístup ke společnému dopravnímu prostředku. Pokud je váš pohyb sledován nebo monitorován, je to vážný varovný signál. Řekněte o tom někomu, komu důvěřujete, a případně začněte přemýšlet o plánu bezpečného odchodu,“ radí Travers.
Převzetí kontroly nad svým zdravím a tělem
Zdravé vztahy jsou založeny na vzájemném respektu, včetně respektu k vaší autonomii nad vlastním tělem. V donucujícím kontrolujícím vztahu se vám však partner může snažit diktovat pravidla týkající se vašeho zdraví, konkrétně rozhodovat o tom, co budete jíst, co si obléknete, kolik budete cvičit, zda budete brát léky, nebo může kontrolovat plodnost a těhotenství, vysvětlil odborník.
„Zpočátku mohou jejich poznámky působit starostlivě: ‚Chci jen, abys byla/byl zdravá/zdravý‘ nebo ‚Vypadala/vypadal bys mnohem lépe, kdybys trochu zhubla/zhubl‘.“ Postupem času se však tyto „návrhy“ mění v pravidla. Může na vás být vyvíjen nátlak, abyste změnili své tělo, může vám být odepřen přístup k potřebné lékařské péči nebo se můžete stydět za rozhodnutí, která se týkají vašeho vlastního blaha,“ zdůraznila psycholožka.
Zejména znepokojivá zpráva BBC z roku 2022 odhalila, že ve více než polovině případů domácího násilí, které skončily vraždou, začalo násilí nátlakovou kontrolou
„Tyto děsivé statistiky jsou silnou připomínkou toho, že nikdo – ani váš partner – nemá právo kontrolovat vaše tělo nebo vaši autonomii,“ dodal Travers.
Podle odborníka nejsou všechny tyto příznaky nátlakové kontroly, ale důležité je si uvědomit, že pokud máte pocit, že je ve vašem vztahu něco špatně, pravděpodobně to tak je.
„Rozpoznat nátlakovou kontrolu může být obtížné, zejména když je maskována jako láska nebo péče. Důvěřujte však svým instinktům – pokud máte pocit, že ztrácíte nezávislost, neustále o sobě pochybujete nebo se rozhodujete spíše ze strachu než z vlastní vůle, něco není v pořádku. Dobrou zprávou je, že uvědomění si této skutečnosti je prvním krokem k získání zpět své nezávislosti. Nikdo si nezaslouží cítit se uvězněný ve svém vlastním vztahu. Pokud s vámi některý z těchto příznaků rezonuje, vězte, že podpora je vždy k dispozici. Chcete-li začít, obraťte se na důvěryhodného přítele, člena rodiny nebo odborníka na duševní zdraví, který vám pomůže siti objasnit a zvážit vaše možnosti,“ uzavřela psycholožka.
„V případě, že se budete chtít obrátit na někoho, kdo je na tom špatně, můžete se obrátit na někoho, kdo je na tom špatně:
Další tipy od psychologů
Dříve psychologové pojmenovali nejnebezpečnější typy sebeklamů, které ničí život. Konkrétně hovořili o 8 typech lží sobě samému, kterých bychom se měli vyvarovat.
Také psychologové jmenovali 4 účinné způsoby, které pomohou vychovat emočně inteligentní děti. Radí učit děti rozpoznávat své emoce a regulovat je namísto impulzivních reakcí.