Na jaře byste měli používat dostupné prostředky na ochranu proti hmyzu.
Čeho se klíšťata na člověku bojí – varianty prostředků / depositphotos.com
Každé jaro se děje to samé – příroda se probouzí a s ní i zástupci fauny. Týká se to nejen roztomilých včel nebo motýlů, ale i nebezpečného hmyzu – roztočů. Pokud máte domácího mazlíčka, jistě víte, že tablety proti roztočům pro psy jsou od března do října povinnou součástí jeho jídelníčku. Před útoky však musíte chránit nejen zvíře, ale i sebe.
Co dělat, abyste se vyhnuli přisátí klíštěte – tipy
Ministerstvo ochrany zdraví Ukrajiny nabízí několik tipů a radí náš krajanm, co dělat, aby nedostali klíště. Minimálně je třeba dbát na správné oblečení – nosit klobouk, dlouhé kalhoty, vysoké ponožky, bundu nebo mikinu s dlouhým rukávem. Toto pravidlo se týká nejen pikniků v lese – klíště vás může napadnout i při procházce se psem, na dvorku u domu nebo v městském parku.
Podle ministerstva zdravotnictví se hmyz nemůže přisát na člověka, když je v pohybu – škůdci počkají, až se „oběť“ zastaví, aby si odpočinula. Zároveň se klíšťata pohybují poměrně pomalu zdola nahoru a nejlépe jsou vidět na světlém oblečení.
Pokud se chystáte na dlouhou procházku, kontrolujte sebe i své děti každé dvě hodiny, zda se na nich nenachází žádný hmyz. Těm, kteří se rozhodli udělat si „přestávku“ a posedět na trávě nebo na trávníku, MZV doporučuje očistit místo pikniku od větví, suché trávy a listí v okruhu 20-25 metrů od sebe. Po návratu domů je třeba sundat, vyprat a vyžehlit veškeré oblečení, ve kterém jste chodili, a také tašky a batohy. Pošlete všechny účastníky vycházky do sprchy a poté si pečlivě prohlédněte tělo a hlavu – zkontrolujte, zda se někde neskrývá hmyz.
Jaký je nejlepší prostředek proti klíšťatům
Všichni milovníci přírody by měli vědět, čím se můžete natřít, abyste odpudili klíšťata. Pokud dáváte přednost repelentům z lékárny, můžete se zaměřit na seznam Ministerstva zdravotnictví. Jsou v něm uvedeny hlavní účinné látky – právě ty by měly být ve složení ochranných přípravků. Patří mezi ně např:
- DEET;
- ikaridin (KBR 3023);
- IR3535;
- OLE (citronový eukalyptový esenciální olej);
- PMD (paramentan-diol);
- 2-undekanon;
- permethrin.
Těm, kteří dávají přednost lidovým metodám, pomohou jiné možnosti – spíše „babské“ než lékařské. Roztoči nesnášejí vůni pelyňku, jedle, máty, heřmánku, levandule a rozmarýnu. Chcete-li se před hmyzem ochránit, kupte si tyto bylinky a připravte si z nich odvar. Stačí vybranou rostlinu jednoduše vhodit do vroucí vody, 10 minut povařit, nechat 2 hodiny vyluhovat a poté nalít do lahve s rozprašovačem. Před odchodem ven můžete tímto prostředkem ošetřit tělo, hlavu a oblečení ze spodní strany – škůdci se k vám pak nepřiblíží.
Jak odstranit klíště – lékařská rada
Odborníci z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nám poradili, jak klíště odstranit, pokud ho dostanete. Podle nich je nejlepší použít tenkou pinzetu s ostrými hroty – ta dokáže hmyz „sebrat“.
Klíšťata v těle člověka:
Poté je třeba rovnoměrným a stálým tlakem táhnout klíště směrem nahoru, ale není nutné jím kroutit ani tahat, jinak jeho hlavička zůstane v kůži. Lze je také vyndat pinzetou, ale je lepší postupovat opatrně. Po odstranění škůdce je třeba místo kousnutí potřít alkoholem a ruce umýt vodou a mýdlem. Samotný hmyz by se měl také namočit do alkoholu, přenést do uzavřeného sáčku, omotat páskou a vyhodit. Klíště můžete také spláchnout do záchodu.