Skořice má antioxidační a protizánětlivé vlastnosti, které mohou mít pozitivní vliv na zdraví.
Skořicový čaj má léčivé účinky / pixabay.com, depositphotos.com
Skořicový čaj se v tradiční medicíně používá již po staletí jako domácí lék na různé nemoci. Skořice totiž obsahuje antioxidační a protizánětlivé sloučeniny, které mohou mít pozitivní vliv na zdraví, píše Verywellhealth.
Objevily se vědecké důkazy o tom, že skořicový čaj má léčivé účinky, ale k definitivním závěrům je zapotřebí dalšího výzkumu, uvádí se v materiálu. Publikace s názvem 7 zdravotních přínosů tohoto nápoje.
1. Snižuje hladinu cukru v krvi
Skořicový čaj svým účinkem podobným inzulínu může snižovat hladinu cukru v krvi, což je obzvláště užitečné pro osoby s cukrovkou nebo prediabetem.
Studie potvrdila, že ti, kteří konzumovali 3-6 g skořice (asi 1-2 čajové lžičky) denně po dobu 40 dnů, měli výrazně nižší hladinu cukru v krvi. Účastníci jiné studie pili po jídle skořicový čaj a měli výrazně nižší hladinu cukru než kontrolní skupina.
2 – Zmírňuje menstrní bolesti
Dysmenoreou – bolestivou menstrí – trpí až 90 % dospívajících dívek. Skořicový čaj je jedním z domácích prostředků, které mohou tuto bolest zmírnit.
Podle studie, které se zúčastnilo 27 dospívajících dívek trpících menstrními bolestmi, pití tohoto nápoje výrazně snížilo míru bolesti. Jiné studie, které místo čaje používaly skořicové doplňky (ale v podobném množství), také ukázaly, že tento přípravek může menstrní bolest snížit.
3. Snižuje menstrní krvácení
Menoragie – nadměrné menstrní krvácení – může trvat týden i déle. Studie, které se zúčastnilo 76 žen, zjistila, že u těch, které třikrát denně užívaly 420 miligramů – tedy méně než čajovou lžičku – skořice, se menstrní krvácení ve srovnání se skupinou užívající placebo výrazně snížilo.
Ačkoli v této studii nebyl použit skořicový čaj, je možné, že konzumace stejného množství skořice v nápoji by měla podobný účinek.
4. Snižuje hladinu cholesterolu
Vysoká hladina cholesterolu vede k srdečním onemocněním, zejména k infarktu a mrtvici. Proto je pro mnoho lidí nesmírně důležité snížit hladinu cholesterolu. K tomu se doporučuje konzumovat skořicový čaj. Důkazy o tomto účinku se však různí a někteří vědci označují tuto vlastnost skořicového čaje za „kontroverzní“.
Vědci zkoumali účinky skořice na hladinu cholesterolu u 750 účastníků 13 randomizovaných kontrolovaných studií. Zjistili, že skořice nemá žádný vliv na hladinu cholesterolu v lipoproteinech o nízké hustotě („dobrý cholesterol“) ani na hladinu cholesterolu v lipoproteinech o vysoké hustotě („špatný cholesterol“). Zjistili však, že skořice snižuje triglyceridy – další typ tuku v krvi – a celkový cholesterol (kombinace HDL a LDL).
V jiné studii pily ženy s nadváhou a obezitou dvakrát denně po dobu čtyř týdnů 50 mililitrů skořicového čaje. Na konci experimentu se jejich celkový cholesterol výrazně snížil.
5. Snižuje nevolnost a zvracení
Skořice je běžným přírodním prostředkem proti nevolnosti. Předpokládá se, že chuť a teplo skořicového čaje tento příznak odstraňuje.
Ve studii, které se zúčastnili lidé s rakovinou, vdechování vzduchu z polštářku navlhčeného skořicovým olejem účinně snižovalo nevolnost a zvracení ve srovnání se skupinou, která dostávala placebo.
Neexistuje sice jednoznačný důkaz o účinnosti skořicového čaje při nevolnosti a zvracení, nicméně lidé s těmito příznaky, kteří tento nápoj pijí nebo inhalují skořicové páry, mohou pociťovat úlevu.
6. Snižuje krevní tlak
Vysoký krevní tlak (hypertenze) může zvyšovat riziko onemocnění, jako je mrtvice, srdeční infarkt a chronické onemocnění ledvin. Lékaři často doporučují konzumaci skořicového čaje ke snížení krevního tlaku, i když, jak se zdůrazňuje, důkazy o jeho účincích jsou omezené.
Studie z roku 2021 naznačuje, že skořice může pomoci snížit systolický i diastolický krevní tlak. Neexistují však žádné studie, které by se zabývaly skořicovým čajem.
7. Pomáhá kontrolovat hmotnost
Několik studií zjistilo, že užívání skořicových doplňků je spojeno se snížením indexu tělesné hmotnosti (BMI).
Podle jiné studie bylo pití skořicového čaje po dobu čtyř týdnů spojeno s významným snížením BMI, tělesné hmotnosti, poměru pasu k bokům a různých měření obvodu těla. Dvě další studie rovněž zjistily, že pití skořicového čaje podporuje hubnutí.
Publikace zároveň upozorňuje, že nadměrná konzumace skořice může způsobit nežádoucí účinky, zejména alergické reakce nebo gastrointestinální problémy. Skořice se může vzájemně ovlivňovat s některými léky, proto je vhodné se před pravidelným užíváním poradit s lékařem. To platí zejména pro těhotné a kojící ženy, osoby s onemocněním jater, kuřáky a osoby užívající chemoterapeutika.
Publikace také sdělila, jak připravit skořicový čaj. K tomu je třeba 60 g skořicových tyčinek louhovat v 1 litru vody při pokojové teplotě po dobu 24 hodin, zahřát na 100 °C a scedit. Dalším způsobem je vaření skořicových tyčinek ve vodě po dobu 15 minut.
Do horké vody můžete přidat 1-2 čajové lžičky mleté skořice, vyluhovat a přecedit přes sítko.
Dříve My hovořil o 5 čajích na normalizaci hladiny cukru v krvi. Čaj má mnoho užitečných vlastností a zlepšení kontroly hladiny cukru je jednou z nich.
Odborníci na výživu pomohli mezi velkým množstvím různých druhů čajů vybrat ten nejlepší pro kontrolu hladiny glukózy. Jmenovali mimo jiné zelený čaj, černý čaj, zázvorový čaj, kurkumový čaj a podobně.