Jak pečovat o jahody, aby keře měly radost ze sklizně? Péče o jahody po sklizni: zalévání, hnojení, řez pro zdravé rostliny.
Jak pečovat o jahody, abyste měli spoustu bobulí / Koláž: My, snímky obrazovky
Co se dozvíte:
- Jak správně pečovat o jahody
- Co dělat, aby jahody plodily
Jahod není nikdy dost, zejména pokud jsou sladké, šťavnaté, velké a voňavé. Aby keře potěšily bohatou úrodou, je třeba o ně správně pečovat. My vám poradí, co je třeba udělat, aby jahodové keře dávaly hodně velkých a sladkých plodů.
Co je třeba udělat, aby jahody plodily bohatě
Pravidelné zalévání
To je nejdůležitější pravidlo, které je třeba dodržovat, abyste získali velké a sladké plody. Jahody mají velmi rády vlhkost, ale příliš mnoho jí může škodit, proto je důležité držet se „zlaté střední cesty“. Keře je třeba pravidelně zalévat, zejména v době veder a sucha. Nepřestávejte zalévat ihned po sklizni. Koncem léta a na podzim rostliny také potřebují vláhu, zejména pokud málo prší.
Krmení
Klíčem k dobré úrodě je včasné hnojení. Aby jahody bohatě plodily, je třeba je hnojit alespoň třikrát za sezónu. Hnojiva pomáhají rostlině nabrat sílu pro kvetení, tvorbu bobulí a také ji posilují před chladným počasím.
Ochrana proti chorobám a škůdcům
Keře jahodníku jsou náchylné k houbovým chorobám a napadení hmyzem. Pravidelné preventivní ošetření pomůže zabránit ztrátám na úrodě.
Omlazení záhonů
Keře jahodníku je třeba každé čtyři roky přesadit, protože půda se vyčerpává, což vede k nižším výnosům.
Více o prořezávání jahod
Péče o jahody je poměrně jednoduchá. Po sklizni bobulí zahradníci doporučují listy seříznout a spálit. Tím se zabrání napadení jiných plodin, pokud by na jahodách byli škůdci.
Když se mluví o prořezávání jahod, obvykle se tím myslí odstraňování listů z vykrmených keřů. Jak je vysvětleno na kanálu YouTube „Our Dacha!“, provádí se pro:
- omlazení keře;
- zbavení se poškozených, uschlých nebo nemocných listů;
- prevence bakteriálních a houbových chorob;
- snížení počtu přezimujících hmyzích škůdců.
Kdy řezat jahody
Jahody je nejlepší řezat po sklizni. Před nástupem chladného počasí mají keříky čas na růst nové zelené hmoty, tvorbu květních pupenů pro příští rok a ukládání živin. Díky tomu lépe přečkají zimu.
Listy a vousy by se měly odřezávat, nikoliv ručně trhat. Jsou velmi silné a jejich vytrháváním spolu s kořeny hrozí poškození keře. Kromě toho se doporučuje ponechat pouze nejsilnější a nejzdravější úponky.
Řezané keře by měly být ošetřeny speciálními prostředky před chorobami a roztoči. Také záhony by měly být hnojeny přípravky obsahujícími dusík (hnůj, močůvka, nálev z plevelů). Je žádoucí to provést začátkem července.
Koncem července nebo začátkem srpna je vhodné zalít keře roztokem kvasnic a připravit komplexní hnojivo obsahující fosfor a draslík.
Díky této jednoduché péči o jahody budete moci po sklizni plodů v příštím roce sklízet bohatou úrodu bobulí.
Youtube kanál „Naše chalupa!“
Youtube kanál „Our Dacha!“ odebírá 147 tisíc lidí. Kanál nabízí užitečné rady o zahradničení a zahradnictví.
Kanál provozuje jeho autor Valerij.
„Na naší dače v Kyjevské oblasti pěstujeme zeleninu a květiny! Přidejte se k nám a budeme pěstovat společně,“ napsal na svém profilu.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.