Kromě pozitivního vlivu na střeva pomáhá tento kvašený mléčný nápoj lépe fungovat nervovému systému.
Kefír prokázal pozitivní účinky pro prevenci Alzheimerovy choroby / My Collage, foto pixabay.com, depositphotos.com
Každý ví, že kefír je probiotický produkt prospěšný pro střeva. Nedávno se objevily výzkumy, podle nichž posílení střevního mikrobiomu hraje pozitivní roli v prevenci Alzheimerovy choroby, takže konzumaci kefíru lze považovat za prevenci tohoto onemocnění, píše EatingWell.
Uvádí se, že Alzheimerova choroba představuje 60 až 80 % všech případů demence, na kterou neexistuje lék, proto je důležité zaměřit se na prevenci vzniku tohoto onemocnění. A s tím může pomoci kefír.
Výzkumníci z Jižní Ameriky a Dánska společně provedli systematický přehled a metaanalýzu kefíru, což je druh fermentovaného mléka, protože již existovaly důkazy o tom, že zdravý střevní mikrobiom může hrát roli v prevenci Alzheimerovy choroby. Své závěry vědci zveřejnili v dubnu 2025.
Vědci provedli celkem sedm studií: čtyři na hlodavcích (potkanech a myších), dvě na ovocných muškách a jednu na lidech.
Učinili několik zjištění, včetně toho, že subjekty, které konzumovaly kefír, měly menší akumulaci beta-amyloidního proteinu v mozku, vyšší antioxidační aktivitu a snížené oxidační poškození, snížený zánět nervů, nižší úroveň odumírání mozkových buněk, lepší inzulínové a glukózové dráhy v mozku a obnovu střevní sliznice.
Ve studii na lidech byl kefír spojen s vysokou úrovní antioxidační aktivity a lepšími výsledky v několika paměťových testech u lidí s diagnostikovanou Alzheimerovou chorobou.
Vzhledem k tomu, že tato metaanalýza zahrnovala pouze jednu studii na lidech, nelze s vysokou jistotou říci, že tyto výsledky platí i pro lidi, upozorňují vědci a dodávají, že je zapotřebí provést rozsáhlejší dlouhodobé studie na lidech.
Upozorňují však, že i když se neobáváte rizika vzniku Alzheimerovy choroby, kefír může být pro střeva prospěšný. Kromě toho, že se jedná o probiotikum, je tento produkt bohatý i na další prospěšné složky, jako jsou bílkoviny, nenasycené mastné kyseliny, sacharidy, vitaminy A, D, E a K, vitaminy skupiny B, vápník, fosfor, draslík a zinek.
Mnoho sacharidů v kefíru je komplexních: vyživují prospěšné bakterie ve střevech a pomáhají jim se množit. I když trpíte nesnášenlivostí laktózy, je pravděpodobné, že vaše střeva budou kefír tolerovat, protože proces jeho výroby snižuje množství laktózy téměř na nulu.
Již dříve My informoval o „zázračných“ vlastnostech kurkumy, která také zabraňuje Alzheimerově chorobě. Pomáhá blokovat určité bílkoviny v mozku, které způsobují záněty, jež mohou poškozovat mozkové buňky a přispívat k rozvoji neurodegenerativních onemocnění.
Kurkumin v koření působí také jako antioxidant, chrání mozek před škodlivými molekulami a pomáhá regulovat neurotransmitery, jako je serotonin a dopamin. Vědci zjistili, že kurkuma může dokonce působit společně s antidepresivy na zlepšení nálady tím, že zvyšuje hladinu klíčových chemických látek v mozku.