Káva může být pro vaše tělo prospěšná, pokud se vyvarujete řady chyb.
Káva bude prospěšná, pokud se bude konzumovat v mírném množství/ depositphotos.com, My
Káva je oblíbeným nápojem mnoha lidí, do jisté míry prospěšným pro zdraví, pokud je konzumována v umírněném množství. Pokud však zneužíváte nativní sladidla a přídatné látky, je snadné to s kávou přehnat, a tím tělu uškodit, píše Verywellhealth.
Pokud máte kávu rádi a chcete z ní vytěžit maximum, využijte výše uvedené tipy, které vycházejí z vědeckých výzkumů.
1. Nadměrné používání smetany
Přestože smetany zlepšují chuť, dodávají sladkost a ochlazují horkou kávu, ne všechny mají pozitivní vliv na zdraví. V závislosti na typu (a množství) smetany, kterou do kávy přidáváte, můžete svůj nápoj učinit méně zdravým.
Například pouhé 2 lžíce smetany s vanilkovou příchutí mohou do nápoje přidat dalších 60 kalorií, 2 gramy tuku a 10 gramů cukru.
Odborníci však doporučují jako zdravější variantu přidat trochu neslazeného sójového nebo ovesného mléka, díky kterému bude nápoj krémovější, ale bez dalších tuků a cukru.
2. Nadměrné používání cukru a umělých sladidel
Káva se snadno přetíží cukrem a potenciálně nežádoucími kaloriemi, pokud je slazená.
Například 2 lžíce vanilkového sirupu mohou poskytnout 80 kalorií a 20 gramů přidaného cukru. Místo toho přidejte jen polovinu běžného sladidla a trochu mleté skořice pro chuť.
3. Výběr nekvalitní nebo neekologické kávy
Ne každá káva je stejně kvalitní. Mnoho nekvalitních kávových zrn je ošetřeno syntetickými pesticidy a chemikáliemi, které mohou mít negativní vliv na vaše zdraví. Zvažte výběr kvalitní ekologicky pěstované kávy označené „USDA Organic“.
4. Pití kávy v nevhodnou dobu
Kofein je přirozený stimulant, takže pokud pijete kávu celý den, můžete zaznamenat její nežádoucí účinky na vaše duševní zdraví a spánkový režim.
V závislosti na tom, jak jste citliví na kofein, může pití velkého množství kávy přispět ke zvýšené nervozitě, zvýšené úzkosti nebo stresu. Někteří lidé se domnívají, že káva na lačný žaludek může vést k zažívacím potížím nebo refluxu kyseliny.
Kofein má poločas rozpadu přibližně 3 až 7 hodin, což znamená, že určité množství kofeinu zůstává v těle šest až 14 hodin po vypití kávy. Pokud pijete kávu během dne a večer se vám špatně usíná, možná se odpoledního pití kávy vzdejte.
5. Ignorování přírodních zvýrazňovačů chuti
Místo syntetických aromat a zvýrazňovačů chuti používejte přírodní, které mohou být zdravé. Skořice, muškátový oříšek, kakaový prášek, vanilkový extrakt dodají vašemu šálku hlubokou jedinečnou chuť i bez přidaného cukru nebo umělých přísad.
6. Konzumace kávy zakoupené v obchodě
Objednané kávové nápoje z obchodních řetězců jsou pohodlné, ale obvykle obsahují přísady, které přinášejí další kalorie, nezdravé tuky a přidaný cukr ze sirupů a dochucovadel.
Tuto službu lze využít příležitostně, ale pokud konzumujete hotovou kávu pravidelně, může být škodlivá pro vaše zdraví. Když si kávu připravíte doma, můžete mít obsah šálku pod kontrolou.
7. Ignorování vody
Neměli byste se spoléhat na kávu jako na primární zdroj hydratace. Jde o to, že voda je nezbytná i pro celkové zdraví, protože podporuje mnoho základních tělesných funkcí.
8. Používání plastových kávovarů
Příprava kávy v plastových kávovarech je pohodlná, ale může s sebou nést skrytá zdravotní rizika. Některé typy plastů mohou při opakovaném používání v kontaktu s horkou vodou uvolňovat do kávy chemické látky, jako je bisfenol A (BPA) nebo ftaláty.
Tyto sloučeniny hrozí hormonálními poruchami a dalšími zdravotními problémy. Zvažte přechod na kávovary z nerezové oceli, skla nebo keramiky, abyste si připravili zdravější nápoj s menším rizikem.
Již dříve My informoval o tom, jak káva ovlivňuje mozek. Bylo uvedeno, že u starších lidí, kteří pravidelně pijí kávu, je menší pravděpodobnost, že v budoucnu onemocní demencí, ale je zde nce: platí to pouze pro neslazenou kávu s kofeinem.
Souvislost mezi konzumací kávy a rozvojem demence byla zjištěna na základě zkoumání lékařských záznamů 204 847 osob ve Velké Británii, kterým bylo na začátku sledovaného období 40 až 69 let.
„Konzumace kávy s kofeinem, zejména neslazené kávy, je spojena se sníženým rizikem Alzheimerovy choroby a příbuzných demencí a také Parkinsonovy choroby. U slazené kávy takové souvislosti pozorovány nebyly,“ uvedli vědci ve svém článku.