Mrkev můžete sklízet po kbelících i v suchém létě: tady je návod, co je třeba udělat.

Zásoby této zeleniny vám pomůže doplnit několik důležitých pravidel a jednoduchých tajemství.

Čím krmit mrkev, aby byla sladká – tipy / depositphotos.com

Mnoho zahrádkářů pěstuje na svých pozemcích mrkev – tato zelenina není nijak zvlášť náročná, ale používá se do různých pokrmů. Lze ji jíst čerstvou, smaženou i konzervovanou. Proto je důležité vědět, jak pěstovat mrkev sladkou – co s ní dělat od okamžiku výsadby až po sklizeň.

Co dělat, aby byla mrkev sladká – načasování a pravidla výsevu

Kořenová plodina je odolná vůči nízkým teplotám, takže není zvláštní rozdíl, kdy mrkev na jaře vysévat – plodinu lze vysadit již do země. koncem dubnapokud je v noci venku 4-5 stupňů Celsia. Nyní je jaro na je naše země teplé, ale pokud náhle přijde opět chladné počasí a v noci mrazy, je lepší odložit výsev na květen.

Hlavním problémem semen kořenové zeleniny je jejich neschopnost dobře klíčit. Jde o esenciální oleje ve složení, právě ony brání rychlému klíčení. Proto před výsevem mrkve, namočte semena do vody asi 50 stupňů po dobu 24 hodin, přičemž vodu dvakrát nebo třikrát během 24 hodin vyměňte. Pokud nemůžete čekat, stačí přilít několik kapek peroxidu, semena budou připravena k výsadbě do 30 minut.

Vysušený sadební materiál by měl být půda v hloubce asi jeden a půl centimetru, přičemž mezi řádky musí být vzdálenost 15-20 cm. Mezi samotnými rostlinami je obtížné ponechat potřebnou mezeru 5-7 cm, protože semena jsou malá. Vysévejte, jak můžete, a pak prořeďte – poprvé, když uvidíte 1-2 pravé listy, podruhé, když jsou 3-4.

Čím zalévat mrkev, aby byla sladká – pravidla zalévání a hnojení

Tato zelenina je kategoricky nesnáší velké množství vlhkosti – Pokud se použije příliš mnoho vody, mrkev bude chutnat vodnatě a při skladování začne rychle hnít a kazit se. Během růstu okopanin v první polovině léta, za suchého počasí, zalévejte jednou za 14 dní tak, abyste na metr čtvereční nespotřebovali více než 7-10 litrů vody. Pokud je léto deštivé, kořenové plodiny se nemusí zalévat vůbec.

Aby byla mrkev sladká, je třeba hnojita opatrně. Kořenové plodiny jsou citlivé na obsah solí v půdě a většina minerálních hnojiv jsou soli. Na jaře před výsevem mrkve aplikujte jednu polévkovou lžíci dvojitého superfosfátu s jednou polévkovou lžící nitrofosky. Tento poměr je uveden na jeden metr čtvereční, potřebné množství počítejte podle velikosti záhonu. Hnojivo rozprostřete v rovnoměrné vrstvě po půdě a zarovnejte ho hráběmi.

Pokud pěstujete okopaniny ve velmi husté a neúrodné půdě, použijte humus v množství pět až šest kilogramů na metr čtvereční. Hnojivo rozsypejte po záhonech a překopejte. Upozorňujeme, že pro mrkev je přípustný pouze humus – čerstvý hnůj nelze použít, jinak zelenina shnije. Do samotné výsevní jámy můžete přidat jednu hrst popela na běžný metr.

Kdy sklízet mrkev, aby byla sladká

Mrkev by se měla sklízet před mrazem – mrkev nepatří k plodinám, které je třeba mírně „nachytat“ na mráz. Možná vás to překvapí, ale chuť kořenové zeleniny závisí také na době a způsobu sklizně. Faktem je, že tato zelenina při růstu hromadí cukr, takže je nutné ji sklízet večer. Během denního světla se užitečné látky shromažďují v listech a po západu slunce se přesunou do kořene.

Aby mrkev chutnala sladce, musíte ji vytáhnout ze země přesně za tmy. Pokud se chystáte zeleninu poslat na uskladnění, pak ihned po sklizni nařízněte lány tak, aby zůstaly stonky dlouhé asi dva centimetry. Kořenovou zeleninu je třeba usušit na suchém a tmavém místě a teprve poté ji poslat do zásobníků.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: