Tato metoda pomáhá i v případech, kdy je tradiční léčba neúčinná.
Vědci zjistili, že tento pomáhá od deprese i ve zvlášť těžkých případech / depositphotos.com
Depresí trpí miliony lidí na celém světě a mnozí z nich se snaží najít účinný lék, který by tento stav zmírnil. Přitom každý třetí člověk trpící depresí nereaguje na standardní antidepresiva a stávající léky často potřebují několik týdnů, aby se projevil jejich účinek.
Jak však píše server InterestingEngineering, vědci z Perelmanovy lékařské fakulty Pensylvánské univerzity zjistili, že anestetikum známé již asi 180 let – oxid dusný neboli „směšný plyn“ – vyvolává v určitých mozkových buňkách hlubokou a okamžitou reakci a mohlo by být rychle působící alternativou pro léčbu deprese.
Ve spolupráci s vědci z Chicagské univerzity a Washingtonské univerzity testovali oxid dusný na stresovaných myších.
Myši inhalovaly plyn po dobu jedné hodiny přes masky, což vedlo k nečekané reakci. Namísto uklidnění mozku oxid dusný téměř okamžitě aktivoval neurony L5.
„Většina anestetik mozek zklidní a pak účinek anestetika zmizí,“ vysvětluje vedoucí studie doktor Cichon. „Oxid dusný však zapne spínač – buňky začnou reagovat jako šílené, a to i po odeznění účinku plynu.“
Vědci si všimli, že chování myší se po léčbě zlepšilo, více se pohybovaly a ochotně pily sladkou vodu, což svědčí o zvýšení potěšení a angažovanosti.
Vědci zjistili, že klíčovým faktorem byly draslíkové kanály v neuronech L5. Tyto kanály za normálních okolností umožňují draslíkovým iontům opouštět buňky a uklidňovat je. Oxid dusný však tyto kanály blokuje, čímž udržuje neurony aktivní a vede k rychlému zlepšení nálady.
Mezitím studie na lidech vedené doktorem Peterem Nagelem z Chicagské univerzity a doktorem Charlesem Zorumskim z Washingtonovy univerzity v Saint Louis potvrdily, že oxid dusný rychle zlepšuje náladu pacientů s neléčenou depresí, přičemž výsledky trvají několik hodin nebo dokonce celý den.
Již dříve poradil lékař z Harvardu praktický plán, který pomáhá zvládat stres.