Někdy i drobné potíže mohou signalizovat kritický stav, tvrdí lékař Michael Turturro.
5 typů bolesti, které byste neměli ignorovat / Koláž: My, foto: freepik.com
Dozvíte se:
- Jaké typy bolesti by neměly být ignorovány
- Jakým signálům těla byste měli věnovat pozornost
V urgentní medicíně se lékaři zabývají nejrůznějšími případy. Právě na ně se obracejí lidé všech věkových kategorií, když se stane něco „vážného“. Každou bolest je třeba brát vážně. Máte-li obavy, je lepší navštívit lékaře, než litovat, že jste otáleli.
My se dozvěděl, které typy bolesti vyžadují naléhavou lékařskou pomoc. Odborníci upozorňují, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Dříve jsme vás také informovali o jednoduchých a osvědčených metodách, jak se vyhnout nevolnosti z pohybu v dopravních prostředcích.
„Bohužel je vše velmi individuální: pacienti s menšími bolestmi mohou mít vážné problémy. Bolest tedy není něco, co by se mělo ignorovat,“ vysvětluje Michael Turturro, profesor urgentní medicíny na Pittsburské univerzitě a lékař, píše HuffPost.
Ačkoli všechny typy bolesti vyžadují pozornost, odborníci upozorňují na některé, které jsou považovány za varovné příznaky a vyžadují okamžité lékařské vyšetření.
Náhlá bolest, která nemizí
„Obecně platí, že pokud se bolest objeví náhle, je silná a nemizí, je to vážný důvod k obavám,“ poznamenal Turturrův lékař.
To platí pro bolest v jakékoli části těla. Lékař by měl siti posoudit a určit, zda je bolest nebezpečná. Pokud se objeví nová intenzivní bolest, je lepší navštívit odborníka.
„Doporučujeme lidem, aby byli opatrní. Pokud vás něco trápí, stojí za to navštívit lékaře, ať už se ukáže, že je to vážné, nebo ne,“ dodává Turturro.
Bolest na hrudi
Bolest na hrudi je často spojena s infarktem, proto vyžaduje zvláštní pozornost.
„Bolest na hrudi je jedním z nejvíce alarmujících příznaků. Pokud se objeví náhle nebo se opakuje u lidí se srdečními problémy, měli byste okamžitě navštívit lékaře,“ vysvětlil Mark Conroy, lékař pohotovostní medicíny z The Ohio State University Medical Centre.
Bolest na hrudi je nebezpečná zejména pro starší lidi a osoby s rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka a vysoká hladina cholesterolu.
Kromě srdečního infarktu může akutní bolest na hrudi signalizovat krevní sraženinu v plicích nebo prasknutí velkých cév. Někdy však může být způsobena i z neškodných příčin, například pálením žáhy. V každém případě byste takové příznaky neměli ignorovat.
Bolest v lýtku doprovázená otokem nebo zarudnutím
Bolest v dolní části nohy, zejména v lýtku, může být příznakem hluboké žilní trombózy (HŽT), která je život ohrožující.
„Vždy jsem obezřetný, když má pacient bolest v lýtku doprovázenou otokem nebo zarudnutím,“ řekl mi Conroy.
To je nebezpečné zejména po operaci, delším ležení v posteli nebo dlouhých cestách letadlem. V takových případech je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc.
Ostrá bolest v horní části zad
Bolest zad může mít různé příčiny, od nepohodlné polohy při spánku až po nadměrné cvičení. Pokud však má vaše bolest horní části zad charakter „ostrého trhání“, může to být známka vážného problému.
„Taková bolest může znamenat rozštěpení aorty, hlavní tepny těla,“ vysvětlil Conroy.
Jedná se o stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Bolest v podbřišku
Bolest břicha je jedním z nejobtížněji diagnostikovatelných příznaků v urgentní medicíně, protože může mít mnoho příčin.
„Pokud je bolest lokalizovaná na boční straně břicha nebo v zádech, může to znamenat ledvinové kameny nebo infekci močových cest,“ zdůraznil Conroy.
Pokud je bolest doprovázena nevolností, zvracením nebo horečkou, může se jednat o zánět slepého střeva nebo jiné nebezpečné stavy, které vyžadují pohotovostní péči. Každá znepokojivá bolest je tedy důvodem k návštěvě lékaře.
I když návštěva lékaře může vyvolat úzkost nebo finanční starosti, neměli byste příznaky ignorovat. Nejlepší možností je nechat si poradit od lékaře a vyloučit vážné problémy.
„Během vyšetření vám mohou být provedeny testy a diagnostika, které buď problém potvrdí, nebo vás ujistí, že je vše v pořádku,“ dodal Conroy.
Pokud potřebujete naléhavou, ale neakutní péči, můžete se obrátit na pohotovostní oddělení nebo kontaktovat svého rodinného lékaře, aby vám objasnil, zda je nutný urgentní zásah. V případě pochybností je však nejlepší se uklidnit a navštívit svého lékaře co nejdříve.
Co víme o HuffPostu
HuffPost (do roku 2017 The Huffington Post; často zkráceně HuffPo) je podle Wikipedie americký progresivní zpravodajský web s lokalizovanou a mezinárodní verzí.
Web nabízí zprávy, satiru, blogy a původní obsah a pokrývá politiku, obchod, zábavu, životní prostředí, technologie, populární média, životní styl, kulturu, komedie, zdravou výživu, zájmy mladých žen a místní zprávy s komentáři. Vznikl jako progresivní alternativa ke konzervativním zpravodajským webům, jako je Drudge Report. Stránky obsahují vlastní obsah a obsah vytvářený uživateli prostřednictvím videoblogů, zvukových záznamů a fotografií. V roce 2012 se stránky staly prvním komerčním digitálním mediálním podnikem ve Spojených státech, který získal Pulitzerovu cenu.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.