Přinášejí cizí děti a vlastní vyhazují: ornitolog vysvětlil víru o čápech.

Nejen čápi, ale i mnozí další ptáci mají ve zvyku vyhazovat mláďata z hnízda.

Proč čápi vyhazují mláďata z hnízda / Koláž: My, foto: pixabay.com, vygenerováno AI

Dozvíte se:

  • Proč se čáp odmítá vzdát svých mláďat?
  • Odkud se vzalo přesvědčení, že čápi nosí mláďata?
  • Proč se čápi usazují v blízkosti lidí

Čáp je pták, který byl v ukrajinské kultuře dlouho uctíván. Je symbolem rodiny, prosperity a štěstí. Jako každý živý tvor se však čáp řídí instinkty, které člověk ne vždy chápe.

My se dozvěděl, odkud se vzala víra, že čápi nosí děti.

Pokud vás zajímá migrace čápů, přečtěte si: Je to opravdu do Afriky: vědci zjistili, kam ptáci odlétají – pomohl jim čáp.

Proč čápi vyhazují mláďata z hnízda

Někdy můžete pozorovat čápa, který vyhazuje jedno nebo více mláďat z hnízda. Tento jev vyvolává mnoho otázek a spekulací. Ve skutečnosti to čáp nedělá z krutosti, ale za účelem přežití. Důvody mohou být následující:

  1. Nedostatek potravyV případě neúrody se čáp může zbavit slabších mláďat, aby zajistil přežití silnějších.
  2. Nemoci mláďat: Čáp může nemocné mládě vyhodit, aby zabránil šíření infekce v hnízdě.
  3. Přeplnění hnízdaPokud je v hnízdě příliš mnoho mláďat, může čáp jedno nebo více mláďat vyřadit, aby poskytl dostatek místa pro ostatní.

Proč ptáci vyhazují mláďata z hnízda

Nejen čápi, ale i mnoho dalších ptáků má ve zvyku vyhazovat mláďata z hnízda. Důvody mohou být různé, od soupeření o zdroje až po stresující životní podmínky.

V přírodě mají šanci na přežití jen ta nejsilnější a rodiče často „vyřazují“ ta slabší. Ptáci, kteří mohou cítit ohrožení nebo nepříznivé podmínky pro své potomky, někdy vyhodí z hnízda slabá mláďata nebo dokonce ta, která se zdají být nemocná. Tento instinktivní čin má zachovat zdraví zbývajících potomků, kteří mají větší šanci na přežití.

Proč prý čápi nosí mláďata

Víra, že čáp bílý přináší děti, je rozšířená i v zemích, kde je k vidění pouze v televizi. Obraz čápa s dítětem v zobáku se stal celosvětovým a je součástí mnoha kultur. Vitalij Griščenko, zástupce ředitele přírodní rezervace Kanevskij, nám prozradil, odkud tato víra pochází.

Podle něj je jeden z hloupých výmyslů, že čápi údajně nosí do svých hnízd zajíce, snadno vyvratitelný. Zaprvé je nelogické předpokládat, že by lidé nedokázali rozeznat křik mláďat od zvuků zajíce. Čápi také nepřinášejí do svých hnízd velká zvířata, jako jsou zajíci nebo krysy. Hlavní potravou čápů jsou drobní živočichové, zejména hmyz.

Ve skutečnosti je tato víra součástí širšího souboru názorů souvisejících s migrací ptáků. Stěhovaví ptáci odjakživa udivovali lidi svou záhadností. Jejich migrace se stala symbolem jara a znovuzrození přírody po zimě. Ptáci, kteří se k nám vraceli, začali být považováni za nositele nového života.

Proto začali být čápi hnízdící v blízkosti lidí spojováni s dětmi. Zpočátku šlo o čápy přinášející duše dětí, nikoliv o děti samotné. Tato představa přerostla v moderní představu čápa, který nese dítě v zobáku.

Postupem času se tyto představy proměnily, ale představa čápa přinášejícího děti zůstala v lidovém folklóru oblíbená.

Proč se čápi usazují u lidí

Čápi jsou ptáci, kteří se vyznačují vysokou mírou přizpůsobivosti různým podmínkám prostředí. Postupem času se začali usazovat v blízkosti lidí, protože ti jim vytvářejí příznivé podmínky pro jejich existenci: pohodlné hnízdo si mohou postavit na střeše domu nebo jiné stavby a ve vesnicích a městech je stálý zdroj potravy – různý hmyz, myši, drobní hlodavci.

Kromě toho se ve vesnicích často nacházejí pole, kde čápi najdou dostatek potravy pro sebe i svá mláďata. Proto se tito ptáci stali častými „sousedy“ lidí.

Co dělat, když čáp vypadl z hnízda

Pokud spatříte čápa, který vypadl z hnízda, je důležité nepanikařit. Nejprve zavolejte místní organizaci na ochranu přírody nebo organizaci na ochranu zvířat. Nepokoušejte se mládě sami vrátit zpět do hnízda, protože dospělí čápi mohou mládě odmítnout, pokud na něm ucítí lidský pach.

Ochránci přírody budou schopni se o mládě řádně postarat a poskytnout mu potřebnou péči. Pokud je mládě zraněné nebo se zdá oslabené, je nejlepší kontaktovat veterináře nebo ornitology, kteří pomohou určit další postup.

Další novinky:

Kdo je Vitalij Griščenko?

Vitalij Hryščenko (18.10.1963, vesnice Mutin, Krolevecký okres, Sumská oblast) je ukrajinský ornitolog a ochranář, píše Wikipedie.Vzdělání získal na Kyjevské státní univerzitě T. H. Ševčenka, obor zoologie obratlovců, kterou absolvoval s vyznamenáním v roce 1985.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: