Jak chránit stromy před škůdci: jaké prostředky použít

Jaro je časem péče o zahrádku, obdělávání pozemku a výsadby v plném proudu.

Jak chránit stromy před škůdci / koláž: My, foto: screenshot z kanálu Youtube „Garden World“

Dozvíte se:

  • Kdy léčit
  • Jak bezpečně chránit zahradu
  • Zpracování půdy v blízkosti kmene

Krásná zahrada s bohatou úrodou je pro každého majitele zdrojem hrdosti. Abyste si však zajistili výnos, musíte se snažit. Na jaře je nutné ošetřit stromy před různými škůdci. Takové ošetření zahrnuje seriózní soubor prací, píše „My“.

O ochraně stromů před škůdci vyprávěl také autor kanálu Youtube „Zahradní svět“.

Kdy ošetřovat

První ošetření by mělo být provedeno brzy na jaře, ještě před začátkem pohybu mízy a tvorby pupenů. Zpravidla se jedná o konec března. Přípravky na ochranu rostlin je lepší zakoupit s předstihem. Potřebné přípravky je lepší nakupovat ve spolehlivých obchodech, abyste se ochránili před nekvalitními výrobky a padělky.

Souběžně se můžete věnovat prořezávání koruny, stejně jako čištění kmene. Druhá fáze ošetření začíná před květem, kdy se začínají objevovat pupeny. Konečné ošetření zahrady v jarním období bude nutné na konci kvetení.

Jak spolehlivě ochránit zahradu

V rámci ošetření stromů proti různým škůdcům provádějí zahradníci v jarních měsících následující práce:

  • Bělení kmenů stromů;
  • Ošetření půdy v okolí stromu;
  • Postřik stromů specializovanými přípravky.

Bělení

Zkušení zahradníci pro tento postup nejčastěji používají hašené vápno. Ochranný povlak kmene bude hustší, pokud jej dvakrát obílíte. Mezi moderní prostředky pro tento druh práce – prostředky na bázi křídy s vitriolem a PVA lepidlem. Díky takovému složení lze kůru kvalitně dezinfikovat a obílení vydrží mnohem déle i pod vlivem jarního mokrého sněhu a deště.

Ošetření půdy v okolí kmene

Zahrádkáři by neměli zapomínat na okopávání stromů. Mělo by být provedeno v předvečer ošetření chemickými prostředky. V půdě se totiž nachází hmyz, který po vykopání vyleze na její povrch. S nimi a jejich larvami se rychle vypořádají ptáci.

Ošetření přípravky

Ošetření ovocných stromů v jarních měsících dělá starosti každému zahrádkáři. Doporučuje se používat takové způsoby postřiku, které neublíží ani stromu, ani osobě, která jej ošetřuje. Lze použít lidové prostředky:

  • Vodný roztok popela s pracím mýdlem si dobře poradí s mšicemi, moučnými brouky, moučnivkou;
  • Nálev z cibulových slupek je účinný proti roztočům;
  • Nálev s česnekem pomůže od housenek, mšic;
  • Tabákový kouř se používá k hubení medojeda, moučného brouka a dalších létajících škůdců.

Jak však ukazuje praxe, bez kvalitní chemie se neobejdeme. Mnoho druhů hmyzu vykazuje rezistenci vůči některým typům ošetření rostlin.

Podívejte se na video o ochraně stromů před škůdci

Co je známo o ochraně ovocných stromů

Ochrana výsadeb proti chorobám a škůdcům přispívá ke znatelnému zvýšení výnosů ovocných stromů. Úroveň rentability se zvyšuje o jednu třetinu. Kombinovaná aplikace a střídání postřiků podle fenoprognostického systému s ohledem na nebezpečí výskytu určitých chorob a škůdců zajišťuje spolehlivou ochranu ovocných stromů před komplexem škůdců, uvádí Národní akademie agrárních věd Ukrajiny.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: