Kdy zasadit gladioly, abyste si do 1. září vytvořili kytici snů: tady je trik pro vás.

Pokud dodržíte pravidla pro načasování, budete mít kvetoucí záhon do konce léta.

Jak pěstovat gladioly – kdy sázet květiny / depositphotos.com

Gladiolus – náročný na teplotu kultury, proto jej vysazujte pouze v případě, že jste si jisti stabilitou počasí. Zkušení zahradníci se zpravidla začínají květinami zabývat v květnu, kdy je riziko chladného počasí minimální, ale i zde existují nce. Zjistěte, kdy na jaře zasadit gladiolu, aby květy nezemřely.

Kdy zasadit gladiolu, aby vykvetla do 1. září – hlavní trik

Zkušení zahradníci vědí, že tyto květiny nepřežijí chlad, proto se na podzim, před nástupem mrazů, cibulky gladiol vykopou a uskladní až do jara. S nástupem tepla je třeba rozhodnout, jak gladioly na jaře zasadit, abyste na konci léta získali svěží kytici. První trik spočívá v teplotě – v závislosti na regionu se doporučení mohou lišit, ale požadavek je jen jeden. Gladioly by se neměly sázet, dokud se teplota na teploměru neustálí na +10 stupních Celsia.

Ale hlavním tajemstvím, které zná jen několik majitelů dači, je načasování výsadby. Faktem je, že pokud umístíte sazenice do volné půdy po 20. červnu, rostlina nebude mít čas vytvořit silný výhon – zůstane nezralá. Nevytvoří dobrý bujný květ a takový výsadbový materiál nepřežije do jara. Proto se doporučuje vysazovat gladioly pouze před uvedeným datem.

Důležitá je také odrůda – rané dají výhonky za 70-80 dní, střední asi za tři měsíce. Pozdější odrůdy budou muset čekat ještě déle, takže pokud potřebujete kytici na 1. září, je vhodné vybrat si z těchto dvou možností.

Jak připravit půdu před výsadbou gladiol?

Praxe zkušených zahradníků ukazuje, že většina cibulovin zakoupených ve specializovaných obchodech nevyžaduje žádný zásah. Pokud jste však koupili gladioly na spontánním trhu „z ruky“, je lepší překontrolovat jejich stav. Samozřejmě byste neměli utrácet za zboží se zjevnými známkami chorob, hniloby nebo mechanického poškození.

Pokud se vám v rukou objevily hlízy „s ncemi“, vezměte ostrý nůž a vyřízněte všechna poškozená místa. Poté ponořte gladioly na půl hodiny do roztoku světle růžového manganu. Poté je osušte a odstraňte všechny suché šupiny – to umožní, aby květy vyrašily o týden dříve. Před výsadbou můžete hlízy navíc namočit do biostimulátoru, ale není to nutné.

Při výběru místa pro výsadbu berte v úvahu, že gladioly potřebují dobře osvětlené místo bez sebemenšího stínu. Měli byste mít také jistotu, že se květy nedotknou spodní vody a riziko zaplavení je nulové. Je lepší najít záhon vysoký – do 50 cm, chráněný před průvanem. V žádném případě by gladioly neměly být vysazovány do jílovité půdy s vysokou kyselostí – květy nevyrostou a cibule do podzimu uhynou.

Jak zasadit gladiolu na jaře – návod

Existují dvě možnosti výsadby těchto květin – pásková a kruhová metoda. Druhá je vhodná pouze pro kruhové záhony, první je univerzální. V obou případech je třeba dodržet vzdálenost 10 cm mezi otvory, ale pokud je záhon kulatý, můžete světlé odrůdy vysadit doprostřed – výsadba tak bude vypadat elegantněji.

Jak na to?

Hloubka výsadby gladiol závisí na velikosti cibule. Nezapomeňte, že průměr každého exempláře je třeba vynásobit třemi – tak získáte potřebnou hloubku jamky. Navíc ke každému číslu musíte připočítat 3 cm na drenážní vrstvu.

Umístění cibulí do půdy není obtížné:

  • vykopejte jámu;
  • vyplňte hrubým pískem;
  • umístěte gladiolu spodní částí směrem dolů;
  • Přikryjte ji vrstvou zeminy.

Ihned po výsadbě je třeba záhon vydatně zalít, bude potřebovat hodně vody – asi dvacet litrů na každý metr čtvereční záhonu. Po dokončení výsadby stačí počkat, až se objeví klíčky. Načasování závisí na odrůdě, kterou jste si vybrali.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: