Ve skutečnosti je použití takového výrazu nesprávné.
Proč se nesmí říkat „na konci konce“ / koláž: My, foto: unsplash.com, screenshot
Dozvíte se:
- Proč nemůžete mluvitь „na konci řádku„
- Jaký výraz by měl být použit místo
Nezřídka se v rozhovorech s jinými lidmi setkáváme s výrazem „na konci konce“. Ne každý si však uvědomuje, že je vlastně špatné to takto říkat. Místo takového výrazu byste měli použít jiný.
Doporučujeme také přečíst si materiál: Jaký je rozdíl mezi 2 dědečky: Musíte mít „orlí zrak“, abyste si odpovědi všimli za 31 sekund.
O tom vyprávěla učitelka ukrajinštiny a blogerka z Dněpru Světlana Černyševová na svém YouTube-kanálu „Uchitelka Ukrajinskoi“. Učitelka vysvětlila, že je správné říkat „zryštoju“ nebo „vryšti-resť“ místo „v kintsi kintsiv“.
Černyšová hovořila o 10 slovech, která filology rozčilují a která se špatně používají. „In kintsi kintsiv“ bylo v tomto seznamu na prvním místě.
„10 slov, která filology opravdu štvou. A na desátém místě je slovo „vyklučenňa“ – „vyklučenňa z pravidel“. Pokud mluvíme o pravidlech, správné slovo by samozřejmě bylo slovo „vinyatok“ – „vinyatok z pravidel“. Na devátém místě je „hryvniv“. Slovo „hryvni“ v genitivu končí na -en – „nejsou žádné hryvni“. Na osmém místě je slovo „jeden“. Správně se klade přízvuk na A – rAzom, a razOm je nářeční,“ řekl učitel.
Na sedmém místě je „miropriemstvo“. Učitel poznamenal, že správně se neříká miroprijemstvo, ale „zakhid“.
„Na šestém místě je slovo „pidskazka“. V tomto slově ovšem není žádné S, jen „pidkazka“. Na pátém místě je slovo „vipadok“ – důraz by měl být kladen na první slabiku („vIpadok“). Na čtvrtém místě – „perviy“. Samozřejmě „první“.
Mezi třemi vítězi se kromě slovního spojení „na konci konce“, které obsadilo první místo, objevila také následující slova. Na třetím místě se umístilo slovo „leaffall“ – správně má být pouze „leaffall“. Na druhém místě je spojení „neme hřivny“. V této konstrukci se používá pouze „z“ nebo „iz“ – „v souladu se zákonem“, „v souladu s řádem“, „v souladu s“, „v souladu s“, „v souladu s“, „v souladu s“.
Podívejte se na video o tom, proč byste neměli říkat „na konci konce“:
Jak uvedl My, ukrajinský učitel vysvětlil, co je to „okraj“ a „skiba“. Obě slova se vztahují k chlebu, ale ne každý ví, co takové výrazy vlastně znamenají.
Také dříve učitelka vysvětlovala, jak se správně říká – „záměna“ nebo „navzaem“. Ve skutečnosti ne každý uhodne, které z těchto slov říci správně.
Kdo je Svetlana Chernysheva?
Svitlana Černyševová je učitelka ukrajinštiny z Dněpru. Vyučuje již více než 30 let. Proslavila se poté, co začala publikovat výuková videa o náš krajan na TikToku a poté na YouTube.
Na začátku roku 2025 měla 102 000 odběratelů na své stránce na TikToku „Uchitelka Ukrayinskoi“ a 41 000 odběratelů na své stejnojmenné stránce na YouTube.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.