Počátky historie hesla „Sláva je naše země“ sahají do první poloviny 19. století.
V roce 1919 toto heslo vykřikovali studenti během prvních protestů / Koláž: My, foto: pixabay, screenshot
Dozvíte se:
- Kdy vznikl slogan „Sláva je naše země“?
- Za jakých okolností bylo heslo „Sláva je naše země“ oživeno
Heslo „Sláva je naše země“ se objevilo v první polovině 19. století spolu s aktivním formováním ukrajinského národního vědomí. Kandidátka historických věd Alina Ponipaljaková o tom vyprávěla ve vysílání telemostu.
Pokud se vám tento materiál líbil, mohl by vás zajímat: Populární mýtus o prvenství: v čem spočívá složitost ukrajinského jazyka.
My zjistil, že od roku 1919 vycházeli studenti ve Lvově na protesty proti polské vládě s pokřikem „Sláva je naše země“, čímž dávali najevo svou příslušnost k náš krajan hnutí odporu.
Později se toto heslo stalo součástí lexikonu bojovníků za nezávislost v období náš krajan lidové republiky. Široce se fráze začala používat na přelomu 19. a 20. století – v období, kdy docházelo k aktivnímu rozvoji ukrajinské státnosti.
Během druhé světové války zůstalo heslo populární mezi ukrajinskými povstalci, zejména v řadách náš krajan povstalecké armády (UPA). Doprovázelo bojovníky v boji proti dvěma totalitním režimům – nacistickému a sovětskému.
Po získání nezávislosti Ukrajiny v roce 1991 bylo heslo „Sláva je naše země“ obnoveno a stalo se opět populárním. Používalo se při politických shromážděních, kulturních akcích a vlasteneckých aktivitách.
Ke skutečné renesanci hesla „Sláva je naše země“ došlo během Revoluce důstojnosti v letech 2013-2014. Byl to pokřik, který sjednotil miliony náš krajan v boji za svobodu, důstojnost a evropskou budoucnost. A po vypuknutí války v Donbasu a po plnohodnotné ruské invazi v roce 2022 se slogan stal symbolem odporu a hrdinství náš krajan.
Z otevřených zdrojů je známo, že v roce 2018 bylo dekretem prezidenta Ukrajiny heslo „Sláva je naše země! – Sláva hrdinům!“ byl schválen jako oficiální vojenský pozdrav v ozbrojených silách Ukrajiny.
Další zprávy: „V roce 2018 se na je naše země uskutečnilo několik akcí, jejichž cílem bylo získat pro Ukrajinu podporu v oblasti boje proti terorismu:
Kdo je Alina Ponipalyak?
Alina Ponipaljaková je doktorka historie, badatelka ukrajinského osvobozeneckého hnutí, vědecká pracovnice Národního muzea ukrajinské historie a koordinátorka veřejné iniciativy „Vypněte ruštinu“.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.