Co se stane, když budete jíst banány každý den: tady je popis toho, co se stane

Zjistěme, zda můžete jíst banány každý den a kdo by je jíst neměl.

Co se stane, když budete jíst banány každý den / freepik.com

Banány jsou „potravou pro mozek“, dodávají energii před tréninkem, jsou skvělým doplňkem snídaně a vhodnou svačinou, kterou si můžete vzít s sebou. Pro mnohé se toto všestranné ovoce stalo součástí každodenního jídelníčku, ale je skutečně zdravé? Odborník na výživu nám prozradí, co se stane, když budete jíst banány každý den, a kdo by si měl na toto ovoce dávat pozor.

Připomeňme si, že dříve jsme vám řekli, jak skladovat banány, aby nezčernaly téměř měsíc.

Co se stane, když budete jíst banány každý den

Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) má průměrný banán asi 105 kalorií, 27 g sacharidů, 14 g cukru, 5 g vlákniny a 422 mg draslíku. Toto ovoce je také dobrým zdrojem vitaminů C, B6, hořčíku, sodíku a draslíku, píše americké vydání Delish.com.

Kromě toho mají banány i řadu dalších výhod.

  • Dodávají energii

Toto ovoce je bohaté na sacharidy, které je nejlepší konzumovat v kombinaci se zdravými tuky a/nebo bílkovinami. Sacharidy se totiž tráví rychleji než bílkoviny nebo tuky, takže pokud je sníte samostatně, může dojít ke zvýšení hladiny cukru v krvi a následnému pádu. Pokud však banán sníte s hrstí ořechů nebo jogurtu, příliv energie vydrží déle a hladina glukózy v krvi zůstane déle stabilní, uvádí Eatingwell.com.

  • Pomáhají udržet zdravou váhu

Pokud jsou banány součástí vyváženého jídla, pomáhají vás zasytit na delší dobu. Pocit sytosti mezi jídly snižuje pravděpodobnost nekontrolovatelných chutí, které mohou časem vést k přibývání na váze.

A přestože neexistují důkazy, že by banány přímo přispívaly k hubnutí, pokud jde o vliv banánů na vaši postavu, jsou vhodnou a snadno dostupnou potravinou, kterou lze snadno zařadit do redukčního jídelníčku.

  • Detoxikace a zlepšení funkce střev

Jeden banán obsahuje 3 g vlákniny, které většina lidí nemá ve stravě dostatek. Vláknina, jak bylo zmíněno výše, udržuje pocit sytosti po delší dobu. Navíc pektin obsažený v banánech pomáhá tělu účinněji se zbavovat toxinů, tj. je to koště pro střeva.

Mimochodem, v zelenějších nebo mírně zralých banánech je pektinu více než v banánech přezrálých. Banány také obsahují druh vlákniny, která funguje jako prebiotikum a zlepšuje funkci střev.

  • Dobré pro srdce

Toto ovoce je vynikajícím zdrojem draslíku, jeden střední banán obsahuje 422 mg draslíku, což je 9 % doporučené denní dávky. Draslík je velmi důležitý pro zdraví srdce, a proto se běžně doporučuje banány zařadit do jídelníčku lidí, kterým hrozí srdeční onemocnění nebo u kterých bylo diagnostikováno. Draslík také pomáhá snižovat krevní tlak, který je jednou z hlavních příčin kardiovaskulárních onemocnění.

Banánové smoothie nebo ovesná kaše na noc s banánem podporuje zdraví srdce.

  • Snižují riziko rakoviny

Méně známou skutečností o banánech je, že jsou bohaté na antioxidanty, které mohou mít protirakovinné účinky, zejména u rakoviny slinivky břišní a prsu. Vysoký obsah antioxidantů pomáhá tělu kontrolovat záněty a poškození tkání, které se stávají příčinou srdečních onemocnění, cukrovky, rakoviny a dalších.

Banány však nemusí být ideální volbou pro každého. Podle registrované dietoložky Lauren Manakerové by s tímto ovocem měli být opatrní lidé s dietou s nízkým obsahem draslíku a ti, kteří mají po jídle „výkyvy“ hladiny cukru v krvi. Vzhledem k tomu, že banány obsahují sacharidy a cukr, může být přínos pro lidi s cukrovkou sporný. Zároveň podle Harvard TH Chan School of Public Health banány uvolňují do krevního oběhu méně glukózy než například bílé pečivo.

Hyperkalémie vzniká při příliš vysoké hladině draslíku v krvi, i když tento stav je vzácný. Podle Clevelandské kliniky má vysokou hladinu draslíku pouze 2-3 % lidí. „U obecně zdravého člověka je nepravděpodobné, že by se hyperkalémie vyvinula z konzumace jednoho banánu denně, zejména pokud zbytek jeho stravy neobsahuje nadměrné množství potravin bohatých na draslík,“ říká odborník na výživu.

Takže ano – banán denně je pravděpodobně bezpečný. Zda můžete jíst více, záleží na vašem individuálním zdravotním stavu a způsobu stravování. Například pro někoho s nemocným žaludkem, kdo dokáže strávit pouze banány, je pravděpodobně přijatelné jíst více než jedno ovoce. Není to však dobrý nápad pro ty, kteří jedí hodně banánů vedle „obrovského množství“ potravin bohatých na sacharidy, upozorňuje odborník na výživu.

Pokud jde o to, zda dítě může jíst banány každý den, odborníci obecně doporučují dávat je dítěti až od tří let a ne více než jeden. Školáci mohou jíst dva plody denně.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: