Pokud chcete mít velké plody, hnojte cukety již při výsadbě.
Vzdálenost mezi řádky při výsadbě cuket / pixabay, depositphotos.com
Na je naše země začala sezóna výsevu zeleniny do volné půdy. Milovníci cuket hledají to vysněné hnojivo, které stimuluje růst rostliny. Ve skutečnosti není nutné kupovat drahé chemické přípravky pro skvělou úrodu.
Poradíme vám, co dát do jamky při výsadbě cukety z lidových prostředků. Měly by být zavedeny uprostřed jara při výsadbě zeleniny do volné půdy.
Co dát do jamky při výsadbě cukety
Přestože jsou cukety považovány za nenáročnou plodinu, hnojivo nebude zbytečné. Do volné půdy se semena začínají vysévat začátkem května. Abyste v budoucnu získali bohatou úrodu s velkými plody, vyplatí se vnést živiny již při výsevu.
Jednou z nejuniverzálnějších možností hnojiva při výsadbě cukety je obvyklé humus. Stačí dát hrst směsi do každé jamky, pak ji zakopat a vydatně zalít. Nepoužívejte však čerstvý hnůj, jinak semena spálíte.
Za užitečné hnojivo se považuje také např. plevele. Natrhejte trávu ze zeleninové zahrady (nejlépe kopřivy) a nasekejte ji nadrobno. Vykopejte záhony hluboké jako bajonet rýče a posypte je nasekanými bylinkami, poté je zasypte zeminou. Na takový pozemek můžete vysadit cukety.
Popel při výsadbě cuket se také často používá a vykazuje dobrou účinnost. Popel je bohatý na stopové prvky a vitaminy, které stimulují rychlý růst plodů. Na jednu jamku se zavádí 50 g prostředku. Popel můžete smíchat s humusem nebo chemickými přípravky.
Z chemických přípravků se za dobrou možnost, co dát do jamky při výsadbě cuket, považuje např. kyselina boritá. Ta nejenže dodává plodům velikost a šťavnatost, ale také je chrání před škůdci. Rozpusťte 1 čajovou lžičku prášku v 1 litru teplé vody. Poté roztok zřeďte dalšími 10 litry vody. Vzniklou tekutinu rozetřete do jamek pro cukety.
Po výsevu nezapomeňte záhony zalít. Hnojivo tak pronikne do půdy a bude na semena působit rychleji.