Vědci našli v evropských domácnostech téměř 200 pesticidů: jaká jsou jejich nebezpečí?

Podle vědců se pesticidy v prachu dostávají do našich domovů prostřednictvím bot a domácích zvířat.

Koncentrace jednotlivých pesticidů v domácím prachu byly zanedbatelné, ale nebezpečí stále trvá / foto depositphotos.com

Během studie prachu v domácnostech v celé Evropě bylo nalezeno téměř 200 pesticidů. Podle vědců by regulační orgány měly věnovat pozornost „toxickým koktejlům“ chemických látek. Informuje o tom deník The Gdian.

Podle předběžných výsledků studie našli vědci v roce 2021 v domácnostech deseti evropských zemí 197 pesticidů.

Vědci uvedli, že více než 40 % pesticidů nalezených v prachu bylo spojeno s vysoce toxickými účinky, mezi něž patří rakovina a narušení hormonálního systému člověka.

Uvádí se, že množství pesticidů v každé domácnosti se pohybuje od 25 do 121 a zemědělci mají tendenci mít v prachu vyšší množství pesticidů.

„Máme mnoho epidemiologických studií, které ukazují, že nemoci souvisejí se směsí pesticidů,“ uvedl profesor Paul Scheepers z Radboudova institutu biologických a environmentálních věd.

Poznamenal, že pesticidy v prachu se do našich domovů dostávají přes boty a mohou je do nich přinést také kočky a psi.

„Pokud si nesundáváme boty přede dveřmi, přinášíme si spoustu nečistot zvenčí. Jejím zdrojem jsou také domácí zvířata. Existuje mnoho studií, které naznačují, že zvířata zachycují z prostředí určité kontaminanty, včetně pesticidů. Další skupinou jsou spotřební výrobky, které si přinášíme domů ….. veškeré pesticidy, které si z určitých důvodů kupujeme v obchodě, a důležitým zdrojem jsou repelenty proti blechám a klíšťatům pro domácí zvířata,“ vysvětlil Schippers.

Přestože koncentrace jednotlivých pesticidů v domácím prachu byly zanedbatelné, směsi desítek chemických látek mohou mít vliv na zdraví a také zvyšují dopad pesticidů, pokud se nacházejí ve vysokých koncentracích na ovoci, zelenině a čerstvých květinách.

„Přípravky jako DDT (insekticid používaný proti komárům, škůdcům bavlny, sóji, arašídům – My), který byl již dávno zakázán, je natolik perzistentní, že se hromadí v životním prostředí, takže neustále koluje…. Nyní máme také problém s Pfas (syntetické organofluorové sloučeniny, kterým se také říká „věčné chemikálie“ – My), což je jeho přesná kopie. Možná by se regulační orgány mohly podívat na stabilitu chemických látek – řekněme, že chemická stabilita znamená stabilitu v životním prostředí i akumulaci v potravním řetězci, je pravděpodobné, že v budoucnu najdeme podobné problémy s dalšími stabilními chemickými látkami,“ poznamenal Schippers.

Další problémy životního prostředí ve světě

Jak napsala agentura My, Čína nalezla 100 milionů tun ropy hluboko pod mořem. Podle ekologů by to mohlo mít zničující důsledky pro mořské ekosystémy, pokud země zahájí těžbu ropy.

Také ekolog a geobotanik Jakov Diduch varoval před důsledky klimatických změn pro Ukrajinu. Poznamenal, že zvýšení průměrné roční teploty o 2-2,5 stupně představuje pro ukrajinskou flóru katastrofu.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: