Tyto důležité vnitřní otázky určují průběh vztahu, uvedl odborník.
V určité fázi seznámení si lidé začínají klást důležité vnitřní otázky / pixabay, depositphotos.com
Americký psycholog a doktor filozofie Mark Travers pojmenoval čtyři klíčové otázky, které „skrytě“ na podvědomé úrovni a v různých fázích „určují“, zda se setkáváte s tím „pravým“ člověkem pro vás.
Ve svém článku pro časopis Forbes připomněl studii z roku 2021 publikovanou v časopise Evolutionary Psychology, která ukázala, že mnoho lidí používá strategické techniky sebeprezentace, aby se stali pro potenciální partnery atraktivnějšími.
„Ty sahají od vylepšování vzhledu přes prokazování inteligence, laskavosti až po pečlivě vybrané příspěvky na sociálních sítích. V mnoha ohledech dnes randění zahrnuje jak navazování kontaktů, tak prezentaci… Za selfie, playlisty a vybroušeným prvním dojmem se však skrývá hlubší, podvědomější proces. S tím, jak se seznamování přesouvá od nezávazných textových zpráv k hlubším citovým vazbám, si lidé začínají klást důležité vnitřní otázky, často aniž by si to uvědomovali,“ uvedl psycholog.
Některé z těchto otázek jsou podle něj zřejmé, zatímco jiné se časem odhalují nenápadněji. Všechny však utvářejí průběh vztahu, uvedl Travers.
Zde jsou čtyři otázky, kterými podle psychologa tajně „testujete“ svého partnera:
„Mám se rád?“. Vzájemnost je často prvním a nejdůležitějším signálem, který lidé hledají na prvních schůzkách. Studie publikovaná v časopise European Journal of Social Psychology zjistila, že když o nás někdo projeví zájem, romantickou přitažlivost, ovlivňuje nás nejen samotná náklonnost, ale také „dobré úmysly“, které za ní vidíme. Lidé s větší pravděpodobností city opětují, když věří, že druhé osobě na nich skutečně záleží, nejen když je obdivuje.
„Vypadá jako já?“.. Jakmile je zjištěn vzájemný zájem, mnoho lidí začne hledat něco hlubšího: podobnost. Studie z roku 2017 publikovaná v časopise Journal of Personality and Social Psychology potvrdila, že lidé mají tendenci navazovat vztahy s těmi, kteří jsou jim podobní z hlediska osobnosti, zájmů, hodnot a chování.
Jaké jsou rozdíly mezi lidmi, kteří si jsou podobní?
„Mohu být v jeho blízkosti sám sebou?“. Nejde jen o potřebu pohodlí, ale o hlubší hledání psychického bezpečí, které je základem intimity a dlouhodobého vztahu. Koneckonců v určitém okamžiku randění pečlivě budovaná fasáda padá a mnozí začnou pochybovat o otevřenosti, nedostatcích, pohodlí ukazovat je před partnerem. A studie z roku 2013 publikovaná v časopise Journal of Experimental Social Psychology zjistila, že když lidé věří, že je k nim partner upřímný, cítí se bezpečněji, když jsou sami sebou.
„Bude se mnou růst – nebo mě bude brzdit?“ „Bude se mnou růst – nebo mě bude brzdit?“. Pro ty, kteří si cení osobního růstu, kariérních ambicí nebo uzdravení z minulých zranění, je tato fáze obzvláště důležitá. Začínáte si všímat toho, jak druhá osoba zvládá výzvy, zda podporuje vaše cíle a zda je dostatečně emocionálně zralá, aby rostla spolu s vámi. Studie z roku 2021 publikovaná v časopise Journal of Vocational Behaviour zjistila, že lidé s větší pravděpodobností dosáhnou svých kariérních cílů, pokud jsou v blízkém romantickém vztahu a pokud jejich partner tyto cíle sdílí.
Připomeňme, že dříve psycholog jmenoval 5 tvrdých pravd o manželství, o kterých se lidé dozvídají příliš pozdě.