Brambory jsou nejen známým produktem v každodenním jídelníčku, ale také pokladnicí užitečných látek, pokud víte, jak je správně skladovat.
Jak se vyhnout otravě bramborami / Koláž: My, foto depositphotos.com
Hlavní:
- Konzumace brambor s vysokým obsahem glykoalkaloidů může způsobit žaludeční potíže
- Vařením se toxiny nezničí, proto je třeba se vyhýbat naklíčeným bramborám.
Při skladování brambor je třeba dávat pozor na vnější příznaky – zejména na výskyt klíčků nebo zelených skvrn. Takové změny naznačují zvýšení hladiny přírodního toxinu, který může způsobit zažívací potíže, jak upozorňuje My s odkazem na EatingWell.
Také již dříve vysvětlil, proč jsou ve vejci dva žloutky a zda je můžete jíst.
„Brambory obsahují dva druhy glykoalkaloidů, které jsou přírodními toxiny, nazývají se solanin a chakonin, a přestože tyto glykoalkaloidy obsahují všechny brambory, jejich koncentrace je nejvyšší v očkách, zelené slupce a klíčcích,“ říká odbornice na výživu Lauren Harris-Pincusová.
Stojí za zmínku, že chlorofyl, který dodává slupce zelenou barvu, není sám o sobě škodlivý. Jeho výskyt však signalizuje, že obsah toxických glykoalkaloidů v zelenině byl překročen – pak je lepší bramboru zlikvidovat.
„Glykoalkaloidy způsobují zažívací potíže – křeče, průjem, nevolnost a zvracení. Teoreticky způsobují nízký krevní tlak, horečku, neurologické příznaky a dokonce smrt, ale to je velmi vzácné. U většiny lidí se projeví jen mírné gastrointestinální potíže,“ vysvětlil doktor Andrew Stolbach, toxikolog.
Zajímavá fakta o bramborách / infografika: My
Ačkoli jsou smrtelné případy vzácné, přesto k nim dochází. Příznaky se obvykle objeví během několika hodin, i když někdy se mohou objevit i přes noc. Ve většině případů je možná domácí léčba.
Snížení rizika:
- Vyhněte se konzumaci brambor, které vykazují známky klíčení nebo mají zelenou barvu.
- I po odstranění podezřelých míst mohou zůstat zbytky toxinů.
- Vařením (vařením, pečením, smažením atd.) tyto látky neutralizovat nelze.
„Tyto přírodní chemické látky se smažením, pečením, mikrovlnným ohřevem ani vařením neodstraní,“ varuje Pillars. „Ořezávání výhonků a zelených slupek sníží jejich expozici, ale neodstraní ji.“
Odborníci doporučují skladovat zeleninu na tmavém, chladném a suchém místě, které je dobře větrané. Vyhněte se světlu a vysokým teplotám – snížíte tak riziko vzniku toxického solaninu.
Další zajímavé zprávy:
Co je EatingWell?
EatingWell je publikace, která již 30 let sdílí chutné recepty z celého světa a tipy týkající se zdraví a výživy.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte požadovaný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.