Květinové záhony podél cest v přírodě by měly být navrženy s rozmyslem, protože škála rostlin je obrovská.
Co zasadit podél cesty – fotografie květin / Koláž: My, foto: pixabay
Dozvíte se:
- Jaké rostliny použít na zahradní cesty
- Které keře podél cestiček budou vypadat krásně
Zahradní cesty jsou vždy na očích a jejich design určuje celkový dojem ze zahrady. Pro cesty existuje mnoho možností – od krásných obrub a dekorativních prvků až po kvetoucí rostliny. Ty druhé dodají vaší zahradě zvláštní kouzlo. My zjistil, co vysadit podél cesty, aby byla krásná.
Pokud vás zajímá, jaké květiny rozkvétají svými okvětními lístky večer, přečtěte si: Zahrada bude v noci sladce vonět medem: 6 nejlepších nočních květin s neuvěřitelnou vůní.
Květinové záhony podél cest na dače – co je třeba zvážit
Nabídka rostlin pro úpravu cestiček je obrovská. Při výběru je třeba zvážit řadu ncí.
Za prvé by rostliny měly dobře růst a vytvářet dostatečně hustou dekorativní korunu.
Za druhé, květy by měly mít atraktivní vzhled po dlouhou dobu – minimálně od května do října.
Za třetí, výška rostlin by měla záviset na velikosti cesty.
Zkušení zahradníci se domnívají, že rostliny pro zahradní cesty by měly být trvalky. Můžete však dát přednost i světlým jednoletým květinám, které lze použít k vytvoření zajímavých akcentů.
Letničky lze vysazovat dvěma způsoby:
- Některé květiny lze vypěstovat ze sazenic. Vykvetou dříve a budou zdobit daču v první polovině léta.
- Další část květin lze vysadit semeny do volné půdy. Vykvetou ke konci sezóny.
Díky tomuto schématu výsadby vás bude cesta na dače těšit květinami celé léto a podzim.
Co vysadit podél obrubníku nebo zahradní cesty
Sametky. Jedná se o nízké květy s jasnými barvami. Jejich hlavní výhodou je, že se obejdou prakticky bez péče. Lze je vysévat do volné půdy a na podzim můžete sbírat semena pro příští rok.
Macešky Díky své pestrobarevnosti ozdobí každou cestu v přírodě. Nejlépe se pěstují jako jednoletka prostřednictvím sazenic.
Viola – Příbuzný macešek. Je to nízká jasně zbarvená květina a má vytrvalé druhy. Kvete od poloviny jara po dobu jednoho měsíce.
Labelia kvete neobvykle a krásně. Její květenství jsou malá a vypadají jako motýli.
Nasturtium. Většina zástupců tohoto druhu jsou letničky, ale existují i víceleté odrůdy. Nepřežijí mrazivou zimu, proto se většinou pěstují jako jednoleté plodiny.
Vzpřímené druhy nasturtií dosahují výšky 70-80 cm. Barvy se vyskytují ve všech odstínech žluté a oranžové. Tyto květy mají velmi silnou vůni. Kvetou od června až do chladného počasí.
Nasturtium dává přednost dobře osvětleným záhonům, bezpečně zakrytým před větrem. Půdní směs by měla být kyprá a lehká, nejlépe mírně okyselená. Rostlina potřebuje pravidelnou a mírnou zálivku.
Coleus – jsou ideálními rostlinami pro zdobení zahradních cest. Mají svěží a pestré listy nejrůznějších textur a barev.
Coleusy jsou nenáročné na údržbu. Tyto rostliny může pěstovat každý začínající zahradník. Mohou mít různou výšku a velikost listů – od obrovských skvrnitých lžiček až po vlnité a miniaturní listy. Pro výzdobu cest je vhodné vybírat kompaktní odrůdy se svěžími listy.
Coleus / Foto: pixabay.com
Pokud potřebujete vytvořit lem podél cesty rostlin nebo omezit obvod záhonu, případně ozdobit ohraničující kruh stromu, pak je pro tento účel ideální trvalka. Jaspis.
Za pozornost stojí, že jaspis tvoří souvislý koberec a roste velkou rychlostí. Kvete krátce na přelomu května a června, ale krásně vypadají modré louky nebo celý svah pokrytý touto rostlinou.
Jaskolka / Foto: pixabay.com
Laurentia – je další rostlinou, která se osvědčila jako půdní pokryv. Pěticípé hvězdy laurentie mohou být zbarveny bíle, růžově, fialově, modře, modře a levandulově. Kvete od června do září.
Laurentie dává přednost dobře osvětleným, slunným místům, ale může bohatě kvést i v polostínu.
Zajímavou možností pro zahradní dekoraci by byla např. Skotský mech. Nikdy nedorůstá výšky větší než dva a půl centimetru. Má ráda teplé a vlhké podmínky, polostín a mírné srážky.
Mech nejlépe vyraší na východní straně vašeho pozemku. Může se stát součástí výzdoby schodů nebo obrub.
Arabis kvete bílými, červenými, růžovými nebo fialovými květy. Je to medonosná rostlina, která do zahrady přiláká včely.
Arabis / Foto: pixabay.com
Velmi často se podél cest vysazují pivoňky a floxy. A to nejen z hlediska mimořádné krásy těchto květin, ale také z hlediska agrotechniky.
Pivoňky i floxy se cítí lépe v liniových kompozicích, takže jsou dobře větrané a méně nemocné.
Při výsadbě zástupců obou kultur je třeba dbát na velikost keřů a dbát na výběr odrůd stejné výšky. V opačném případě budou některé z nich vyřazeny z celkové struktury, což jednoduše zkazí celý obraz.
Pivoňky / pixabay.com
Gravilate – je další kvetoucí trvalka, kterou lze vysadit podél cesty. Kvete velkými bílými, červenými, žlutými nebo růžovými květy. Může dorůst až do výšky jednoho metru.
Heřmánek zahradní Je okouzlujícím doplňkem každého chodníku. Je to jedna z nejstarších známých léčivých bylin. Dobře roste v chladném a suchém prostředí a nevyžaduje velkou údržbu.
Keře podél cest – jsou ideální volbou pro „líné“ zahrádkáře. Keře sice nevypadají tak velkolepě jako květinová výzdoba, ale jsou nenáročné, drží tvar a jsou dekorativní po celou sezónu. Stojí za to podívat se na takové rostliny, jako je lilie keřovitá, spirea japonská a astilba Arendsova.
Kalendář kvetení / Infografika: My
Zkušení zahradníci doporučují vysazovat kosatce podél cest. V závislosti na odrůdě mohou kvést až tři měsíce. Pokud podél cesty vysadíte několik odrůd, můžete se květy kochat od časného jara až do podzimu. Nespornou výhodou těchto květin je jejich bohatá paleta barev.
Alyssum kvete od května do listopadu a po celé období velmi příjemně voní. Existuje tolik odrůd alyssum, že si můžete snadno vybrat správnou výšku a barvu okvětních lístků.
Po odkvětu je jednoduše nechte rozpadnout na zem. Semena rychle vyklíčí a snadno zakoření. Příští rok tak budou podél cesty opět bujně kvést.
Alyssum / Foto: pixabay.com
Další ideální volbou pro stinné cesty budou např. hostie. Vysaďte je ve vzdálenosti nejméně poloviny průměru hosty od okraje cesty.
Výbornou možností, jak ozdobit cestu, budou např. růžeNe každá růže však může být vysazena podél cesty, především kvůli trnům. Vyberte si proto růži bez trnů, která kvete po celou sezónu.
Mimochodem, ve stinné části zahrady často nic nesázejte. A to je velká chyba, protože i tato oblast může být velmi atraktivní. Jak toho dosáhnout, se dozvíte v článku: Stínomilné rostliny do zahrady: Seznam květin pro nejtemnější kouty.
Jak na to?
Pivoňky – historie původu a významu květiny
Za historickou vlast pivoněk je považována Sibiř, západní Čína a Mongolsko. Odtud se pivoňky nakonec rozšířily do Evropy.
Pivoňky jako okrasnou rostlinu začali poprvé pěstovat Číňané kolem pátého století před naším letopočtem. Tyto květiny měly v císařské zahradě čestné místo.
Postupem času se pivoňky rozšířily do Evropy. V 18. století přivezli tuto květinu z výpravy Angličané, kteří hledali novinky pro královskou zahradu. O dalších sto let později se první sazenice objevily s osadníky v Kanadě.
V Číně byla pivoňka považována za symbol bohatství, vznešenosti a prosperity. Podle přesvědčení dokáže tato květina zahnat zlé duchy.
Pivoňka je považována za symbol světla, čisté jangové energie a běžně se dává jako přání prosperity.
Ve starém Řecku pivoňky symbolizovaly dlouhověkost a samotný název květiny se překládá jako „léčivá“ a „uzdravující“.
Darovat pivoňku znamená popřát prosperitu, zdraví a dlouhověkost. Také kytice pivoněk může být náznakem něžných citů.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.