Nejen barva: co znamenají barevné značky a čísla na stromech

Barvy na stromech nejsou jen náhodné skvrny, ale speciální značky, které se používají k různým účelům.

Proč jsou stromy barevné a očíslované / Koláž: My, foto: Lvovské oddělení ekologie

Dozvíte se:

  • Jaké značky jsou na stromech
  • Proč se stromy označují barvou

Označení stromů barvou v lese, parku nebo dokonce podél městských silnic není vandalismus ani dětská hra. Ve skutečnosti se jedná o druh jazyka, který lesníci, ekologové, pracovníci komunálních služeb nebo dokonce turistické organizace používají ke vzájemné komunikaci. Barva je nástroj označování, který identifikuje stromy podle účelu, stavu nebo umístění z ekonomického nebo ekologického hlediska.

My se dozvěděl, k čemu slouží značení na stromech.

Co znamenají značky na stromech

Značky barvou na stromech jsou nejběžnějším způsobem značení v lesnictví. Jejich barva, tvar a umístění mohou nést různé informace. Nejčastěji se malířské značky používají k označení stromů určených ke kácení, píše lvovské oddělení ekologie. Světlé vodorovné pruhy nebo kruhy mohou signalizovat, že tento strom podléhá sanitárnímu nebo plánovanému kácení. Barva barvy se může lišit v závislosti na typu kácení, termínu kácení nebo vlastnictví lesní plochy. Například červená barva často označuje stromy, které mají být odstraněny jako první, zatímco žlutá může označovat stromy určené k prořezávce.

Kromě toho mohou být barvou označeny hranice lesních oblastí, bloků nebo dílců. Svislé čáry nebo speciální značky na kmenech mohou označovat hranici, což pomáhá při orientaci v lesní oblasti a zabraňuje nezákonné těžbě. Barva se také používá k evidenci vytěženého dřeva, a to tak, že se kmeny po pokácení označí.

Proč se na stromy píší čísla

Čísla na stromech obvykle nesou účetní informace. Každý strom, který má být pokácen nebo který je předmětem studie, může mít individuální číslo. Tato čísla jsou spojena s evidencí, která zaznamenává charakteristiky stromu: jeho druh, věk, průměr, výšku, jakost dřeva a další důležité parametry. Takové číslování umožňuje přesnou evidenci lesních zdrojů, kontrolu objemu kácení a sledování stavu lesa.

Někdy mohou čísla označovat rok výsadby stromu nebo číslo lesní parcely. Ve vědeckém výzkumu se číslování používá k identifikaci konkrétních stromů, které jsou sledovány v rámci experimentu. Čísla na stromech jsou tedy důležitým nástrojem pro lesnickou organizaci a výzkum.

Co znamenají značky na stromech

Kromě barvy a čísel mohou být stromy označeny i jinými způsoby. Mohou to být zářezy na kůře, kovové značky, plastové pásky nebo dokonce malé cedulky. Tyto značky také nesou informační zátěž, ale jejich význam může být specifičtější.

Kůrovcové vruby se tradičně používají k označení hranic pozemků nebo jako orientační body v lese. Kovové značky se často používají při inventarizaci stromů v parcích, přírodních rezervacích nebo městských výsadbách, kde je důležité evidovat každý jednotlivý strom. Plastové pásky mohou označovat dočasné hranice, například při těžbě dřeva nebo vědeckém výzkumu. Malé tabulky mohou poskytovat informace o druzích stromů, jejich stáří, stavu ochrany nebo mohou být součástí naučných ekologických stezek.

Kompatibilita stromů, infografika stromůKompatibilita stromů / Infografika: My

K čemu je bílá barva na stromech

Bílá barva na stromech má několik důležitých funkcí. Nejčastěji se používá k ochraně kmenů před spálením sluncem a náhlými změnami teplot, zejména v mladých výsadbách nebo v otevřených lesních oblastech. Bílá barva odráží sluneční paprsky, čímž zabraňuje přehřátí kůry v létě a praskání v zimě. To je důležité zejména pro mladé stromy s tenkou kůrou, které jsou vůči tomuto poškození náchylnější.

Kromě ochranné funkce lze bílou barvou označit stromy podél cest, stezek nebo hranic lesa, aby se zlepšila jejich viditelnost v noci nebo za špatných povětrnostních podmínek. Tím se zvyšuje bezpečnost osob a vozidel pohybujících se v lese. Bílou barvou lze také označit stromy, které se nemají kácet, například cenné exempláře nebo stromy s historickou či ekologickou hodnotou.

Odbor ekologie a přírodních zdrojů ve Lvově

Odbor ekologie a přírodních zdrojů Městského úřadu ve Lvově je strukturálním útvarem odboru přírodních zdrojů, výstavby a komunálního rozvoje. Jeho hlavním cílem je realizace ekologické politiky města, ochrana životního prostředí a racionální využívání přírodních zdrojů.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: