Bylinkář jmenoval čaj č. 1 pro trávení a zdraví střev

Tento nápoj pomůže podpořit zdraví střev.

Tento čaj by měl znát každý, kdo trpí zažívacími problémy / foto depositphotos.com

Plynatost, nadýmání břicha, průjem, zácpa a další žaludeční potíže jsou častými potížemi mnoha lidí. Zatímco změny ve stravování mohou mnohé z těchto příznaků odstranit, obyčejný šálek čaje dokáže zázraky.

Real Simple zjistil od bylinkářky Rosalie de la Foret, který bylinný čaj je nejlepší pro trávení a zdraví střev.

Který čaj je nejlepší na trávení

„Kdybych měla vybrat jen jednu bylinu na podporu trávení, byl by to heřmánek,“ vysvětlila de la Foret. „Tato jemná květina je silným pomocníkem pro střeva.“

Heřmánek má mnoho zdraví prospěšných účinků.

„Za prvé, heřmánek může díky své lehce nahořklé chuti stimulovat přirozené trávicí procesy v těle,“ říká bylinkářka.

Zároveň však uklidňuje nervový systém a pomáhá nám přejít ze stresujícího režimu „bojuj nebo uteč“ do klidnějšího stavu. Studie z roku 2019 zjistila, že tato bylina je tak účinná při zklidňování nervového systému, že pomáhá při stresu a problémech se spánkem – proto mnoho lidí pije heřmánkový čaj před spaním.

Heřmánek je díky svým protizánětlivým vlastnostem také šampionem v oblasti zdraví střev, jak ukazuje tento přehled z roku 2022.

„Díky tomu je dobrou volbou pro lidi s citlivým nebo reaktivním trávením – nadýmáním břicha, plynatostí nebo nepříjemnými pocity po jídle,“ říká de la Foret.

Jako protizánětlivý prostředek je heřmánek vhodný i pro posílení celkové imunity.

Jaký čaj je dobrý pro střeva

Melissa

„Meduňka citronová je úžasně povzbuzující a uklidňující bylina,“ říká de la Foret. „Často se používá ke zmírnění úzkosti a napětí, což, jak mnozí z nás vědí, může ovlivnit funkci střev. Jemně také stimuluje trávení, zvyšuje chuť k jídlu a zmírňuje letargii po jídle.“

V přehledu z roku 2022 se uvádí, že řada rostlinných sloučenin obsažených v meduňce má významné antioxidační a protizánětlivé účinky, které pomáhají podporovat trávicí trakt.

Zázvorový čaj

„Je teplý a kořeněný, což pomáhá rozdmýchat trávicí oheň – obzvláště užitečný je pro lidi, kteří mají sklon cítit se chladní, těžcí nebo pociťují příznaky pomalého trávení, jako je nadýmání břicha, plynatost nebo nestrávená potrava ve stolici,“ vysvětluje bylinkářka.

A schopnost zázvoru zmírňovat nevolnost opakovaně potvrdily studie z let 2019, 2021 a 2022.

Fenykl

„Je obzvláště vhodný pro zmírnění plynatosti a nadýmání břicha a má sladkou, lehce lékořicovou chuť,“ říká de la Foret. „Fenykl je obzvláště užitečný pro ty, kteří pociťují stísněnost nebo křeče v břiše – jeho působení je uklidňující a zároveň jemně povzbuzující.“

Jedna studie dokonce zjistila, že pomáhá zlepšit pohyblivost střev u pacientů po operaci.

Hořké látky

„Pouhý doušek nebo kousnutí něčeho hořkého před jídlem může dát signál celému trávicímu traktu, aby se připravil k práci – od zvýšení slin až po spuštění produkce žaludeční kyseliny a žluči a podporu zdravého pohybu střev,“ říká. „Můžete je pít ve formě čajů, tinktur, octových extraktů nebo si dokonce přidat hořkou zeleninu na talíř. Je to malá změna, která může mít velký vliv na to, jak se po jídle cítíte.“

Kromě hořké zeleně, jako je rukola, pampeliška, endivie a čekanka, splňují tato kritéria brusinky, citrusové kůry, ocet a grapefruit.

Dříve My jmenoval 7 užitečných vlastností zeleného čaje.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: