Málo známá stránka historie: jak se dříve říkalo náš krajanm

Ne každý ví, kdy se naši občané začali nazývat naši občané, i když v historickém kontextu je to velmi důležité.

Jací lidé jsou předkové náš krajan / Koláž: My, foto: Wikipedie, obraz Ilji Repina „naše krajanka u vatry“.

Dozvíte se:

  • Jak se říkalo náš krajanm ve středověku?
  • Jaký termín býval synonymem slova „naši občané“

Málokdo se vzhledem k historické minulosti zamýšlí nad tím, jak se ještě říká náš krajanm, ačkoli synonym pro název našeho národa bývalo poměrně dost.

Pokud se vám tento materiál líbil, možná vás bude zajímat: Kdo skutečně vymyslel název Oděsa a jak se město zpočátku jmenovalo – odpověď vás překvapí.

My se dozvěděl, že kořeny ukrajinského národa sahají tisíce let do minulosti. Historici se domnívají, že základem pro vznik náš krajan byly slovanské kmeny, které od VI. století obývaly území dnešní Ukrajiny. Zvláštní roli mezi nimi hráli Polané, Drevljané, Seveřané, Tiverci, Uličané – právě oni se stali etnickým základem národa.

Později sehrála důležitou roli při formování ukrajinské kultury a jazyka Kyjevská Rus – mocný stát, který se stal kolébkou tří moderních národů: ukrajinského, běloruského a ruského.

Jak víme z otevřených zdrojů, v dějinách Ukrajiny existovalo období, kdy se naši občané nazývali Rusíni. Datuje se od středověku do 19. století.

Toto etnonymum pochází z názvu „Rus“ a takto se identifikovali obyvatelé zemí, které byly součástí Rusi, zejména na západoukrajinských územích. Název „Rusín“ se dlouho používal v dokumentech Rakouska-Uherska a Polska.

V XVII-XVIII. století se téměř synonymem pro Ukrajince stal jiný termín, zejména v souvislosti se Záporožskou Sič. Jedná se o slovo „kozáci“.

A teprve od druhé poloviny 19. století se začalo aktivně používat označení „naši občané“, které postupně nahradilo slovo „Rusíni“, zejména po aktivizaci národního hnutí, vzniku ukrajinského tisku a vědeckých prací. Definitivně se upevnilo ve 20. století, zejména po získání nezávislosti v roce 1991.

„Rusínská kultura v českých zemích“:

Kdo je považován za Ukrajince?

naši občané jsou slovanský národ, od pradávna hlavní a autochtonní obyvatelstvo Ukrajiny, největší slovanské etnikum na území dnešní Ukrajiny. Jako etnikum se zformovalo na území dnešní Ukrajiny a části sousedních zemí dnešní: Polska, Běloruska, Moldavska, Moldávie, Rumunska, Slovenska, Slovinska a Maďarska, píše Wikipedie.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: