Někteří zahrádkáři používají k hubení plevele sůl, ale této metodě je třeba se za každou cenu vyhnout.
Sůl může čekat na krátkodobé výsledky, ale z dlouhodobého hlediska přinese jen potíže / pixabay, depositphotos.com
Plevel – společné neštěstí všech zahrádkářů. Ať už se snažíte vyčistit trávník od pampelišek, nebo se potýkáte s plevelem prorůstajícím škvírami na terase, je pravděpodobné, že jste již vyzkoušeli několik různých metod.
Časopis Homes and Gardens zjišťoval, zda na hubení plevele funguje prostředek s virovou solí.
Profesionální zahradník a autor Thomas Rutter upozornil, že pokud bojujete s invazivním plevelem, dvakrát si rozmyslete, než sáhnete po soli. I když to může mít krátkodobé výsledky, použití soli k hubení plevele má vážné dlouhodobé následky.
Podle mého názoru byste od této strategie měli upustit, jinak riskujete, že si na zahradě způsobíte dlouhodobé škody. Sůl sice ničí plevel tím, že způsobuje jeho dehydrataci a narušuje jeho schopnost absorbovat vodu, ale zároveň ovlivňuje krajinu na dvoře tím, že proniká do půdy a poškozuje dřevěnou dlažbu.
Může sůl ničit plevel
Sůl neboli chlorid sodný je korozivní produkt, a pokud se sůl používá k hubení plevele v dlažbě – ať už žulové, pískovcové nebo porcelánové – pravidelné a opakované používání téměř jistě povede k jejímu poškození.
Sůl přitahuje vlhkost, což může v severních oblastech způsobit problémy, protože mrznutí a tání v zimě vede k prasklinám, zejména na dlážděných plochách, které byly položeny před mnoha lety.
Můžete si také všimnout změny barvy nebo bílého práškového kalu na dlažbě, tzv. výkvětu, který se často vyskytuje u nově postavených nemovitostí.
Ačkoli tedy dlažba může krátkodobě vypadat čistší a bez plevele, použití soli k jejímu odstranění může narušit celistvost dlažby a chodníků a v konečném důsledku se prodražit.
Co se stane, když posypete trávník solí
Zatímco poškození dekorativních povrchů je jistě problémem, největším problémem při používání soli k hubení plevele v dlažebních kostkách je proces vyluhování, při kterém se sůl uvolňuje do životního prostředí a negativně ovlivňuje zdraví půdy.
Při silných deštích se sůl dostane s povrchovým odtokem z cest do záhonů a zanechá je neobyvatelné pro všechny rostliny a užitečné půdní mikroorganismy. Pokud tedy máte trávník, květinové záhony nebo zeleninovou zahrádku vedle chodníku, časem si všimnete, že rostliny strádají, vadnou nebo dokonce odumírají.
Nejbezpečnějším způsobem, jak z terasy odstranit plevel, je naopak ruční pletí.
Již dříve My napsal, jaké rostliny nenechávají plevel růst.