Jak zní druhý název Ukrajiny: historik učinil nečekaný objev

je naše země mohla mít i zcela jiný název, Roxolania, který se před několika staletími prosadil v Kyjevsko-mohyljanské akademii, poznamenává historik.

Jak se dříve říkalo je naše země – historik odhalil druhý název Ukrajiny / Koláž My, foto: My

Dozvíte se:

  • Jaký je původ názvu je naše země
  • Kdo jsou Roksolané na je naše země
  • Proč se je naše země mohla jmenovat Roxolania

Dnes je pro nás název „je naše země“ známý a nezpochybnitelný, ale v historii našeho státu existovaly i jiné varianty. Jak vysvětluje ukrajinský historik Oleksandr Alferov ve videu na YouTube, v XVI-XVIII. století se vážně diskutovalo o jiném názvu – Roksolania.

My zjistil, jaké další názvy je naše země má.

Pokud máte zájem dozvědět se další zajímavosti o názvech ukrajinských měst, doporučujeme náš materiál: Druhý název Kyjeva je odtajněn: historik prozradil, jak se hlavní město Ukrajiny jmenovalo.

„Víte, že se naše země mohla jmenovat nikoli je naše země, ale Roxolanie? Náš středověký ukrajinský stát se jmenoval Rus. Řekové nám říkali Ross nebo Rossias a v západní Evropě se tento název latinizoval na Rusi,“ poznamenává Alferov.

Jak vznikl název „Roxolania“

V polovině 16. století měl na ukrajinskou šlechtu velký vliv intelektuál Stanislav Orychowski, který začal s myšlenkou sarmatského původu polské a ruské šlechty. Rusíni se ztotožňovali nejen se Sarmaty, ale konkrétně s jejich kmenem, Roksolany.

„Rusínská šlechta se ztotožňovala se sarmatským kmenem Roksolanů. A Poláci byli prostě Sarmaté. Od té doby se v intelektuálních kruzích nezřídka setkáváme s názvem našeho státu jako Roksolania,“ zdůrazňuje historik.

Podívejte se na video o historii názvu „Roxolania“:

Pokud máte zájem dozvědět se další zajímavosti o názvech ukrajinských měst, doporučujeme náš materiál: Kdo vymyslel název Lvov a jak se město zpočátku jmenovalo – málo známá skutečnost.

Kde se používal název „Roxolania“

Název se nejvíce rozšířil mezi vzdělanými vrstvami, zejména na Kyjevsko-mohyljanské akademii. Název „Roxolania“ se používal v literatuře, na mapách a v univerzitním prostředí.

Postupem času však tento název neobstál v konkurenci s lidovou tradicí – a koncem 18. století „Roxolania“ mizí a ustupuje názvu „je naše země“, který se nakonec ustálil.

„Tento název však do konce XVIII. století nepřežil a ustoupil lidovému názvu – je naše země“, – shrnuje Alferov.

Další novinky:

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: