Způsob přejmenování stanic metra v Kyjevě se zapsal do historie.
Jak se dříve jmenovaly stanice kyjevského metra / Koláž: My, foto: My
Dozvíte se:
- Které stanice metra byly v Kyjevě postaveny jako první?
- Jak se dříve jmenovala stanice Teatralnaja?
Kyjevské metro je důležitou dopravní tepnou hlavního města, která odrážela i historické změny v hlavním městě. V průběhu desetiletí stanice opakovaně měnily své názvy v důsledku politických, kulturních a historických událostí.
Pokud se vám tento materiál líbil, mohlo by vás zajímat: Úplný opak ukrajinštiny: co znamenají barvy ruské vlajky.
My se dozvěděl, jak se dříve nazývaly stanice kyjevského metra. Podle otevřených zdrojů bylo metro v Kyjevě otevřeno 6. listopadu 1960 a tehdy se objevilo prvních pět stanic: „Vokzalna“, „Universitet“, „Chreščatyk“, „Arsenalna“ a „Dnipro“.
Pokud hovoříme o tom, jaká je nejstarší stanice metra v Kyjevě, je to „Arsenalna“. Mimochodem, byla nejen součástí první linky metra, ale je také považována za nejhlubší stanici metra na světě.
V průběhu let se kyjevské metro rozrostlo na 52 stanic se třemi podzemními přestupními uzly v centru města. S rozvojem metra byly některé stanice přejmenovány.
Například ze stanice Petrovka se v roce 2018 stala Pochaina, Minskaja se v roce 2023 přejmenovala na Waršavska a stanice Gerojev Dnipro zůstala navzdory diskusi beze změny.
Většina obyvatel města si však tyto staré názvy stále pamatuje, na rozdíl od toho, jak se dříve jmenovala stanice metra Teatralnaja v Kyjevě. Ta se až do roku 1992 jmenovala „Leninskaja“. Přejmenována byla po získání nezávislosti Ukrajiny, což bylo součástí obecného trendu dekomunizace.
Co je známo o kyjevském metru
Kyjevské metro je vysokorychlostní mimopražský, převážně podzemní dopravní systém v Kyjevě. Má tři linky o provozní délce 69,648 km, 52 stanic se třemi podzemními přestupními uzly v centru města. Všechny tratě jsou elektrifikované s konstantním napětím 825 V a jezdí na nich pětivozové elektrické vlaky o délce přibližně 100 metrů. Metro je pro cestující otevřeno denně od 5:30 do 23:00 a funguje 24 hodin denně jako protiletecký kryt, píše Wikipedie.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím Ctrl+Enter informujte redakci.