V sovětské architektuře existuje mnoho neobvyklých řešení a domy „na nohách“ jsou příkladem kombinace funkčnosti, módy a inženýrského záměru.
Proč SSSR stavěl výškové budovy na nohách – tajemství je venku / My Collage, foto: screenshoty z videa
O čem materiál pojednává:
- Proč se stavěly domy na nožičkách
- Jak se říká domu na kůlech
- Proč se v SSSR stavěly sudové domy
Když se mluví o architektuře SSSR, vybaví se nám Stalinovy a Chruščovovy stavby, ale mezi sovětskými stavbami jsou i stavby na podpěrách, nebo jak se často říká, domy „na nohách“. Tyto neobvyklé stavby překvapovaly nejen svým vzhledem, ale měly i zcela praktický účel.
My zjistil, proč se v SSSR stavěly domy na nohách.
Proč domy v SSSR neměly přízemí
Domy na „nožičkách“ se začaly stavět ve 30. letech, ale jejich aktivní výstavba začala až v 60. letech. Jak uvádí edice OBOZ.UA, důvodů pro takovou architekturu bylo několik:
1. Móda a vliv konstruktivismu.
Rozkvět architektonického modernismu přiměl konstruktéry k hledání nových řešení. Nohy vytvářely efekt lehkosti a otevřeného prostoru. Tím se typické sovětské stavby staly výraznějšími.
2. Větrání budov.
Konstrukce vyvýšená nad terén umožňovala lepší odvětrávání základů a zabraňovala vzniku vlhkosti, což mělo pozitivní vliv na trvanlivost budov.
3. Pohodlí pro chodce.
„Takové domy „na nožičkách“ jsou pro obyvatele města poměrně pohodlné, protože chodci už je v případě potřeby nemusí obcházet. Lidé mohli bez problémů projít pod budovou, což ušetřilo trochu času,“ uvádí se v materiálu.
4. Vyhnutí se nepříjemnostem v přízemí.
Přízemí v sovětských výškových budovách měla řadu nevýhod – zápach ze suterénu, zvýšenou hladinu hluku a riziko vykradení. Opuštění přízemí tyto problémy částečně vyřešilo.
Navzdory výhodám se taková architektura nestala masovou – v budoucnu se sovětská výstavba orientovala na zlevňování a „nohy“ ustoupily úspornějším řešením.
Pro koho se v SSSR stavěly tankové domy
Zajímavou paralelu k výstavbě v sovětské éře nabízí blogger, autor kanálu „Historik“ na YouTube, který se podělil o své vzpomínky na další architektonický prvek SSSR – mobilní „sudové domy“.
„V 70. letech bylo potřeba nahradit mobilní vagony, které nevydržely severské mrazy. Tak se objevily válcové moduly, které mohly fungovat při -65 °C a odolávat větru o rychlosti až 60 metrů za sekundu,“ vysvětluje odborník.
Podívejte se na video o tom, proč se v SSSR stavěly sudové domy:
Takzvané SUP-2M, neboli celokovové unifikované bloky, byly pohodlné, lehké, odolné proti chladu a přenosné. Jejich sudovitý tvar snižoval tepelné ztráty a ohřev vody v nich fungoval na principu podlahového vytápění. Jednalo se o skutečný průlom ve stavbě mobilních domů.
„Přestože od té doby uplynulo více než 40 let, lze takové „sudy“ vidět dodnes – například na rekreačních základnách nebo na chatách,“ dodává bloger.
Co je známo o kanálu YouTube „The Historian“?
Kanál YouTube „Istorik“ nabízí divákům různý obsah týkající se historie a zajímavostí ze SSSR. Sledovanost kanálu je více než 600 odběratelů.
Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter informujte redakci.