Jestliže pro mladé lidi přinášejí sociální sítě spíše škody, pro jejich starší příbuzné naopak nejvíce pozitiv.
Sledování TikToku ne vždy zabíjí mozek, v některých sitích je dokonce užitečné / foto My
Sociální sítě jsou často kritizovány za přemíru primitivního obsahu, který nepřispívá k intelektuálnímu rozvoji. Začal dokonce kolovat termín „digitální demence“, který odráží rostoucí obavy z neustálého sledování takového obsahu. Nová studie však ukazuje, že přinejmenším pro starší lidi přinášejí sociální sítě více užitku než škody, píše server Interesting Engineering.
Studie, kterou na Lékařské fakultě Austin Dell provedli vědci z Baylor University a University of Texas, analyzovala více než 136 cizích studií a údaje od více než 400 000 lidí. Zjistila, že u starších dospělých, kteří běžně pracují s moderními technologiemi, je riziko kognitivních poruch o 58 % nižší než u jejich méně technicky zdatných vrstevníků.
Dr. Michael C. Scullin, docent psychologie a neurovědy na Baylor University, poznamenal, že učení se novým technologiím není snadný proces, zejména pro starší dospělé. Ale právě tato obtížnost je pro mozek prospěšná.
„Jedna z prvních věcí, kterou lidé středního a staršího věku řekli, byla: „Jsem z toho počítače tak frustrovaný. Je těžké se ho naučit.“ Je to vlastně odraz kognitivní výzvy, která může být pro mozek dobrá, i když se v danou chvíli necítí dobře,“ řekl Scullin.
Úkoly, jako je aktizace softwaru, filtrování reklam a řešení problémů s Wi-Fi, vyžadují kognitivní schopnosti a dlouhodobě zatěžují mozek. Podle vědců však duševní kapacitu spíše stimulují, než aby ji vyčerpávaly.
Digitální technologie navíc pomáhají starším lidem zůstat soběstačnými v každodenních činnostech a zároveň podporují sociální propojení.
„Nyní můžete komunikovat s příbuznými z různých generací. Můžete s nimi nejen mluvit, ale můžete je i vidět. Můžete sdílet fotografie. Můžete si vyměňovat e-maily, a to vše během jedné sekundy nebo méně. V důsledku to znamená, že existuje více možností, jak snížit osamělost,“ řekl Scullin.
Vzhledem k výsledkům studie autoři doporučují, aby lidé povzbuzovali své starší příbuzné k tomu, aby zapojili své starší příbuzné do používání moderních elektronických přístrojů.
Studie byla publikována v časopise Nature Human Behaviour.
Další zprávy ze světa vědy
Jak napsal My, globální oteplování negativně ovlivňuje duševní zdraví lidí. Hovoříme o široké škále onemocnění souvisejících s regulací emocí, myšlením a chováním, včetně úzkostí, depresí, bipolární poruchy, schizofrenie, poruch spojených s užíváním alkoholu a drog.
Také jsme vás informovali, že vědci poprvé úspěšně vypěstovali lidské zuby v laboratorních podmínkách. Tento průlom by mohl vést k tomu, že si pacienti v budoucnu budou moci nechat znovu vypěstovat ztracené zuby namísto zubních implantátů.