Jak radiace změnila ptáky v Černobylu: vědci objevili genetické změny

Nové údaje jsou důležité pro pochopení účinků záření na mláďata ptáků.

z

Výzkum černobylských ptáků ohromil vědce / Koláž: My, foto depositphotos.com

O co jde:

  • Radiace v černobylské zóně ovlivňuje střevní mikroflóru kuřat
  • Studie odhalila změny v ptačím mikrobiomu v důsledku radiace
  • Studie odhalila zmenšení mozku ptáků v Černobylu v důsledku radiace

Život volně žijících ptáků v černobylské vyloučené zóně je i dnes náročný. Nová studie, kterou zveřejnila IFLScience, zjistila souvislost mezi vystavením radiaci a stavem střevní mikroflóry u mláďat, píše My.

Nedávno také pojmenoval důvod, proč kohouti ráno skutečně kokrhají.

„Účinky radiační kontaminace na volně žijící živočichy nejsou dosud dostatečně známy, zejména rizika pro volně žijící živočichy v raném věku. Radiologická kontaminace vytváří dodatečný stres, se kterým se organismy musí vyrovnat, což vede k mnoha důsledkům, které ještě nejsou zcela pochopeny. Studium jejích účinků má zásadní význam, má-li lidstvo usilovat o ještě jadernou budoucnost,“ uvedla Sameli Pirto, doktorandka na univerzitě v Jyväskylä.

Právě Pirto a jeho výzkumný tým provedli novou studii, v níž zkoumali dva běžné druhy zpěvných ptáků, sýkoru koňadru a moudivláčka lužního. Jejich hnízda byla umístěna ve dvou oblastech s různou úrovní radiace, v jedné vysoké a druhé nízké.

„Několik ptačích budek bylo umístěno do dvou různých oblastí, jedné s vysokou a druhé s relativně nízkou radiační kontaminací, a ptačí obyvatelé byli porovnáváni pomocí řady testů,“ uvádí IFLScience.

Co je známo o černobylské jaderné elektrárněCo je známo o Černobylské jaderné elektrárně / My – infografika

Výsledky byly smíšené. Přestože ptáci hnízdili ve vysoce kontaminovaných oblastech méně často, nebyly zjištěny žádné významné poruchy hnízdění ani zdraví mláďat. Zajímavé je, že ptáci v radiačních zónách konzumovali větší množství potravy, zejména více druhů hmyzu.

Nejvýmluvnější byla data ze vzorků ptačího trusu – analýza střevního mikrobiomu otevřela nový pohled na zdravotní dopady prostředí.

„Tyto výsledky poskytují zajímavý rámec pro pochopení ekologie ptáků v radioaktivně kontaminovaných oblastech. Poskytují nám nové cenné informace o účincích radiace na mláďata ptáků, což je oblast výzkumu, která dosud zůstávala nejasná,“ shrnul Pirto.

Materiál zároveň připomíná již dříve zjištěná fakta: v roce 2011 vědci při výzkumu 550 ptáků 48 druhů, kteří žili v blízkosti Černobylu, zjistili, že jejich mozky a hlavy jsou menší než obvykle, což pravděpodobně ovlivňuje mentální schopnosti.

„Analýza 550 ptáků patřících ke 48 druhům, které žijí v blízkosti Černobylu, provedená v roce 2011 zjistila, že jejich hlavy a mozky se v důsledku nízké úrovně radiace zmenšily, což brání jejich vývoji. Vědci dokonce spekulovali, že to ovlivnilo jejich kognitivní schopnosti,“ uvádí se v materiálu.

Další zajímavé zprávy:

Co je známo o zdroji IFLScience?

IFLScience – je online populárně-vědecký zdroj, který publikuje články, novinky a další informace o vědě, technice, přírodě, medicíně a dalších oblastech poznání. Byl založen v roce 2012 a od té doby se stal známým pro svůj přístupný styl prezentace, který zpřístupňuje vědu širokému publiku.

Pokud si všimnete chyby, zvýrazněte potřebný text a stisknutím kláves Ctrl+Enter ji nahlaste redakci.

Share to friends
Rating
( No ratings yet )
Blog - Havlišův mlýn

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: